Det har ryktats friskt om var Barcelonas målvakt Victor Valdés kommer att spela nästa säsong efter det att målvakten sedan ett tag tillbaka gjort det klart att han inte kommer att fortsätta i klubben efter säsongen.
En av de mest omtalade destinationerna för Barça-målvakten har varit franska Monaco och nu har Valdés förre lagkamrat i Barcelona och även förre Monacospelaren Ludovic Giuly gått ut och bekräftat uppgifterna om att Monaco varit i kontakt med spelaren.
- Monaco har redan kontaktat Valdés vid ett flertal tillfällen, säger Giuly till Bein Sport.
Guily som spelade med Victor Valdés i FC Barcelona mellan åren 2004-2007 skulle gärna se Valdés i Monaco-tröjan.
- Jag har pratat med honom och han verkar glad över intresset från Monaco. Men jag vet inte vilket beslut han kommer ta, i vilket fall kommer vi vara väldigt glada om han kommer hit, säger 37-åringen.
- Valdés vill hitta ett lugnare ställe där det är mindre press. Han har varit i Barça sen barndomen och behöver nya utmaningar.
Victor Valdés kom till FC Barcelona som 10-åring och har varit förstamålvakt för Barcelona sedan 2003.
Alexandra Jonson