Assyriska målvaktsrustar för toppstrid 2013
Superettan
Assyriska täcker upp på målvaktssidan. Nu är ännu ett namn klart för kommande säsong.
Assyriska har sedan tidigare klart med målvakten Robin Malmkvist och ett kontrakt över nästa säsong. Likaledes visar det sig nu också att Anton Olofsson fortsätter i Assyriska. Den 20-årige keepern har skrivit på fram till 2015.
Därmed har Assyriska löst målvaktsfrågan efter ett tungt sportsligt mellanår och långt i från toppstrid:
- Anton har utvecklats väldigt bra hos oss. I år var han dessutom utlånad till Huskvarna under våren och gjorde det jättebra. Det känns som att han tagit ett bra kliv under denna säsong och tränarstaben tror stenhårt på honom. Han är oerhört ambitiös och har en fantastisk inställning, det skall bli spännande att följa hans utveckling de kommande åren. Med Anton är målvaktssidan klar inför nästa säsong, säger Assyriskas klubbchef Aydin Aho till klubbens officiella hemsida.
Anton Olofsson om kontraktet:
- Det känns jättebra med att fortsätta i Assyriska, jag trivs väldigt bra med allt i klubben och känns hemma för mig. Jag känner ett stort förtroende från klubben. Jag har höga krav på mig själv och jag känner mig redo att konkurrera på allvar framöver, säger Anton.
Publicerad 2012-12-03 kl 12:29