Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

SUPERETTAN

Superettans spelschema: Hammarby mot Örgryte i sista omgången

Den 11 april 2010 drar superettan igång med matcher som klassikermötet Norrköping-Öster, Hammarbys superettandebut i bortamöte med Ängelholm och Örgryte-Väsby.

Men det lär inte bli lika hett som i den sista omgången då Hammarby möter Örgryte hemma på Söderstadion. En match som kan bli en riktig rysare i kampen om de allsvenska platserna.

Här är förslaget till spelschema (ej spikat)

Omgång 1 (11 april)

IFK Norrköping FK - Östers IF
Ängelholms FF – Hammarby
FC Trollhättan - Assyriska FF
GIF Sundsvall - IK Brage
Falkenbergs FF - Jönköpings Södra IF
Örgryte - Väsby United
Landskrona BoIS - Degerfors IF
Syrianska FC - Ljungskile SK

Omgång 2 (18 april)

Degerfors IF – Örgryte
Hammarby - GIF Sundsvall
Assyriska FF - IFK Norrköping FK
IK Brage - FC Trollhättan
Jönköpings Södra IF - Ängelholms FF
Väsby United - Falkenbergs FF
Ljungskile SK - Landskrona BoIS
Östers IF - Syrianska FC

Omgång 3 (25 april)


Assyriska FF - Östers IF
FC Trollhättan – Hammarby
IFK Norrköping FK - IK Brage
GIF Sundsvall - Jönköpings Södra IF
Falkenbergs FF - Degerfors IF
Örgryte - Ljungskile SK
Landskrona BoIS - Syrianska FC
Ängelholms FF - Väsby United

Omgång 4 (2 maj)

Syrianska FC – Örgryte
Hammarby - IFK Norrköping FK
IK Brage - Assyriska FF
Jönköpings Södra IF - FC Trollhättan
Väsby United - GIF Sundsvall
Degerfors IF - Ängelholms FF
Ljungskile SK - Falkenbergs FF
Östers IF - Landskrona BoIS

Omgång 5 (on 5 maj)

Assyriska FF – Hammarby IK Brage - Östers IF
IFK Norrköping FK - Jönköpings Södra IF
FC Trollhättan - Väsby United
GIF Sundsvall - Degerfors IF
Ängelholms FF - Ljungskile SK Falkenbergs FF - Syrianska FC
Örgryte - Landskrona BoIS

Omgång 6 (9 maj)

Hammarby - IK Brage
Ljungskile SK - GIF Sundsvall
Väsby United - IFK Norrköping FK
Degerfors IF - FC Trollhättan
Syrianska FC - Ängelholms FF
Landskrona BoIS - Falkenbergs FF
Östers IF - Örgryte
Jönköpings Södra IF - Assyriska FF

Omgång 7 (16 maj)


Hammarby - Östers IF
IFK Norrköping FK - Degerfors IF
FC Trollhättan - Ljungskile SK
GIF Sundsvall - Syrianska FC
Falkenbergs FF - Örgryte
Assyriska FF - Väsby United
IK Brage - Jönköpings Södra IF
Ängelholms FF - Landskrona BoIS

Omgång 8 (23 maj)

Landskrona BoIS - GIF Sundsvall
Jönköpings Södra IF – Hammarby
Ljungskile SK - IFK Norrköping FK
Syrianska FC - FC Trollhättan
Örgryte - Ängelholms FF
Östers IF - Falkenbergs FF
Degerfors IF - Assyriska FF
Väsby United - IK Brage

Omgång 9 (30 maj)


Jönköpings Södra IF - Östers IF
FC Trollhättan - Landskrona BoIS
GIF Sundsvall - Örgryte
Assyriska FF - Ljungskile SK
IK Brage - Degerfors IF
Hammarby - Väsby United
IFK Norrköping FK - Syrianska FC
Ängelholms FF - Falkenbergs FF

Omgång 10 (13 juni)

Degerfors IF – Hammarby
Syrianska FC - Assyriska FF
Landskrona BoIS - IFK Norrköping FK
Örgryte - FC Trollhättan
Falkenbergs FF - GIF Sundsvall
Östers IF - Ängelholms FF
Ljungskile SK - IK Brage
Väsby United - Jönköpings Södra IF

Omgång 11 (on 16 juni alt. to 17 juni)

IFK Norrköping FK - Örgryte
FC Trollhättan - Falkenbergs FF
GIF Sundsvall - Ängelholms FF
Väsby United - Östers IF
Assyriska FF - Landskrona BoIS
IK Brage - Syrianska FC
Hammarby - Ljungskile SK
Jönköpings Södra IF - Degerfors IF

Omgång 12 (20 juni)

Falkenbergs FF - IFK Norrköping FK
Ängelholms FF - FC Trollhättan
Östers IF - GIF Sundsvall
Örgryte - Assyriska FF
Landskrona BoIS - IK Brage
Syrianska FC - Hammarby
Ljungskile SK - Jönköpings Södra IF
Degerfors IF - Väsby United

Omgång 13 (27 juni ev. 30 juni)

IFK Norrköping FK - Ängelholms FF
FC Trollhättan - GIF Sundsvall
Degerfors IF - Östers IF
Assyriska FF - Falkenbergs FF
IK Brage - Örgryte
Hammarby - Landskrona BoIS
Jönköpings Södra IF - Syrianska FC
Väsby United - Ljungskile SK

Omgång 14 (4 juli)

GIF Sundsvall - IFK Norrköping FK
Östers IF - FC Trollhättan
Falkenbergs FF - IK Brage
Örgryte - Hammarby
Landskrona BoIS - Jönköpings Södra IF
Syrianska FC - Väsby United
Ljungskile SK - Degerfors IF
Ängelholms FF - Assyriska FF

Omgång 15 (11 juli)

IFK Norrköping FK - FC Trollhättan
Ljungskile SK - Östers IF
Assyriska FF - GIF Sundsvall
IK Brage - Ängelholms FF
Hammarby - Falkenbergs FF
Jönköpings Södra IF - Örgryte
Väsby United - Landskrona BoIS
Degerfors IF - Syrianska FC

Omgång 16 (18 juli)


FC Trollhättan - IFK Norrköping FK
Östers IF - Ljungskile SK
GIF Sundsvall - Assyriska FF
Falkenbergs FF – Hammarby
Örgryte - Jönköpings Södra IF
Landskrona BoIS - Väsby United
Syrianska FC - Degerfors IF
Ängelholms FF - IK Brage

Omgång 17 (25 juli)


Östers IF - IFK Norrköping FK
Assyriska FF - FC Trollhättan
IK Brage - GIF Sundsvall
Hammarby - Ängelholms FF
Jönköpings Södra IF - Falkenbergs FF
Väsby United - Örgryte
Degerfors IF - Landskrona BoIS
Ljungskile SK - Syrianska FC

Omgång 18 (on 28 juli alt. to 29 juli)

IFK Norrköping FK - Assyriska FF
FC Trollhättan - IK Brage
GIF Sundsvall - Hammarby
Falkenbergs FF - Väsby United
Örgryte - Degerfors IF
Landskrona BoIS - Ljungskile SK
Syrianska FC - Östers IF
Ängelholms FF - Jönköpings Södra IF

Omgång 19 (1 augusti)

IK Brage - IFK Norrköping FK
Hammarby - FC Trollhättan
Jönköpings Södra IF - GIF Sundsvall
Väsby United - Ängelholms FF
Degerfors IF - Falkenbergs FF
Ljungskile SK - Örgryte
Syrianska FC - Landskrona BoIS
Östers IF - Assyriska FF

Omgång 20 (8 augusti)

IFK Norrköping FK - Hammarby
FC Trollhättan - Jönköpings Södra IF
GIF Sundsvall - Väsby United
Falkenbergs FF - Ljungskile SK
Örgryte - Syrianska FC
Landskrona BoIS - Östers IF
Assyriska FF - IK Brage
Ängelholms FF - Degerfors IF

Omgång 21 (15 augusti)

Jönköpings Södra IF - IFK Norrköping FK
Väsby United - FC Trollhättan
Degerfors IF - GIF Sundsvall
Ljungskile SK - Ängelholms FF
Syrianska FC - Falkenbergs FF
Landskrona BoIS - Örgryte
Östers IF - IK Brage
Hammarby - Assyriska FF

Omgång 22 (on 18 augusti alt. to 19 augusti)

IFK Norrköping FK - Väsby United
FC Trollhättan - Degerfors IF
GIF Sundsvall - Ljungskile SK
Falkenbergs FF - Landskrona BoIS
Örgryte - Östers IF
Assyriska FF - Jönköpings Södra IF
IK Brage - Hammarby
Ängelholms FF - Syrianska FC

Omgång 23 (22 augusti)


Degerfors IF - IFK Norrköping FK
Ljungskile SK - FC Trollhättan
Syrianska FC - GIF Sundsvall
Landskrona BoIS - Ängelholms FF
Örgryte - Falkenbergs FF
Östers IF - Hammarby
Väsby United - Assyriska FF
Jönköpings Södra IF - IK Brage

Omgång 24 (29 augusti)


IFK Norrköping FK - Ljungskile SK
FC Trollhättan - Syrianska FC
GIF Sundsvall - Landskrona BoIS
Falkenbergs FF - Östers IF
Assyriska FF - Degerfors IF
IK Brage - Väsby United
Hammarby - Jönköpings Södra IF
Ängelholms FF - Örgryte

Omgång 25 (12 september)

Syrianska FC - IFK Norrköping FK
Landskrona BoIS - FC Trollhättan
Örgryte - GIF Sundsvall
Östers IF - Jönköpings Södra IF
Ljungskile SK - Assyriska FF
Degerfors IF - IK Brage
Väsby United - Hammarby
Falkenbergs FF - Ängelholms FF

Omgång 26 (19 september)


IFK Norrköping FK - Landskrona BoIS
FC Trollhättan - Örgryte
GIF Sundsvall - Falkenbergs FF
Ängelholms FF - Östers IF
Assyriska FF - Syrianska FC
IK Brage - Ljungskile SK
Hammarby - Degerfors IF
Jönköpings Södra IF - Väsby United

Omgång 27 (26 september)

Örgryte - IFK Norrköping FK
Östers IF - Väsby United
Falkenbergs FF - FC Trollhättan
Landskrona BoIS - Assyriska FF
Syrianska FC - IK Brage
Ljungskile SK - Hammarby
Degerfors IF - Jönköpings Södra IF
Ängelholms FF - GIF Sundsvall

Omgång 28 (3 oktober)


FC Trollhättan - Ängelholms FF
GIF Sundsvall - Östers IF
Assyriska FF - Örgryte
IK Brage - Landskrona BoIS
Hammarby - Syrianska FC
Jönköpings Södra IF - Ljungskile SK
Väsby United - Degerfors IF
IFK Norrköping FK - Falkenbergs FF

Omgång 29 (17 oktober)

GIF Sundsvall - FC Trollhättan
Falkenbergs FF - Assyriska FF
Östers IF - Degerfors IF
Örgryte - IK Brage
Landskrona BoIS - Hammarby
Syrianska FC - Jönköpings Södra IF
Ljungskile SK - Väsby United
Ängelholms FF - IFK Norrköping FK

Omgång 30 (24 oktober)


IFK Norrköping FK - GIF Sundsvall
FC Trollhättan - Östers IF
Assyriska FF - Ängelholms FF
IK Brage - Falkenbergs FF
Hammarby - Örgryte
Jönköpings Södra IF - Landskrona BoIS
Väsby United - Syrianska FC
Degerfors IF - Ljungskile SK

Publicerad 2009-12-08 kl 19:03