Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

TV: Halmstad förlängde bortasviten - utan Djuric

Superettan

Dusan Djuric var inte med på planen efter rasismskandalen.
Trots det så kunde Halmstad förlänga sin bortasvit efter 1-1 mot Akropolis.

Foto: Bildbyrån.

Se höjdpunkterna i spelaren ovan.

Halmstad skulle åka till Akropolis och försöka förlänga sin bortasvit, utan Dusan Djuric i truppen - som inte är med efter rasismskandalen förra veckan.

I 360 dagar hade Halmstad varit obesegrade på bortaplan i superettan. Seriefyran Akropolis kunde inte vinna söndagens match, och därmed förlängde Halmstad sviten till 361 dagar.

Men matchen började inte bra för Halmstad. Akropolis kunde ta ledningen genom Marcus Burman i den 14:e minuten och sviten såg ut att brytas - men ledningen höll inte länge för Akropolis.

För efter 31 minuter kunde Emil Tot Wikström kvittera för Halmstad. Mer hände inte i den första halvleken, som alltså slutade 1-1. Det gjorde även matchen.

Annons

Resultatet betyder att Halmstad befinner sig på en andraplats i superettan med 38 poäng, två poäng efter serieledarna Degerfors - som har en match mindre spelad.

Se höjdpunkterna i spelaren ovan.

LIVEMATCH
Clock'
MATCHFAKTA
Straffar
-
Aggregerat resultat
-
Målskyttar
Varningar / Utvisningar
Liga / Turnering
Publik
Publicerad 2020-09-20 kl 17:00
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS