Östers IF inledde i år säsongen starkt, men har under senaste tiden haft det tufft och hade inför lördagskvällens hemmamöte med IK Brage hela sju raka matcher utan seger i superettan. Då lossnade det rejält för Växjö-laget den här kvällen, men först i andra halvan av matchen.
För i halvtid stod det 1-1 efter mål av Petar Petrovic för Östers del och Robbin Sellin för bortalagets del, medan Öster drog ifrån med tre mål i andra halvlek. Danske anfallaren Nicolas Mortensen, som tidigare i år anslöt från Helsingör, slog till med sina två första mål för säsongen innan Mattias Pavic fastställde slutresultatet på övertid till 4-2.
- Det är skönt att jag kunde göra målen som jag vill göra. Jag tycker att jag har haft lite otur i de andra matcherna, men det gäller att fortsätta framåt som anfallare och fortsätta tro på det. Jag har haft ett bra samtal med tränarna och jobbat hårt. Jag tycker att jag fick vad jag förtjänade med de här två målen och jag njuter av det, samtidigt som det också är bra för laget, säger Mortensen till Dplay.
- Jag tycker att laget gjorde ett väldigt bra jobb i den här matchen. Resultatet är bra för oss och vi jobbade verkligen hårt. Det var 1-1 i halvtid, men i andra halvlek visade vi våra tänder och att vi ville vinna den här matchen. Jag tycker att det var välförtjänt, fortsätter han.
Öster är på sjundeplats i tabellen, medan Brage är på sjätteplats i superettan.