Det var på förhand en viktig match för båda lagen i kvällens smålandsderby. IFK Värnamo behövde ta poäng för att ta tillbaka serieledningen från Helsingborg som tillfälligt tog över den.
Jönköping låg inför matchen på en sjunde plats i Superettan och behövde alla tänkbara poäng för att fortsatt ha häng på topplagen i kampen om uppflyttning till allsvenskan.
Första halvlek saknade inte chanser och var jämn, men lagen gick till vila med oavgjort resultat.
Det dröjde hela vägen till sista kvarten innan något av lagen spräckte nollan. Mittbacken Victor Eriksson nådde högst på ett inlägg och nickade, via en försvarare, ner bollen i målvaktens högra hörn.
Jönköping hade en ypperlig chans att kvittera på stopptid när Elias Nordström dunkade upp bollen i ribban från nära håll.
Returen gick ut till Värnamo som ställde om i en blixtsnabb kontring och kunde istället punktera matchen med 2-0 genom Edvin Becirovic.
- Det känns fantastiskt. Vi steppade upp gejmet från senast. Vi vet att vi är starka fysiskt och nöter ner vårt motstånd, säger målskytten Victor Eriksson till Discovery+.
Segern innebär att Värnamo leder Superettan efter 20 omgångar, tre poäng före tvåan Helsingborg. Jönköping återfinns på en sjunde plats.