Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Foto: Bildbyrån.

Umeå säkrade sista platsen - nu är cupgruppspelet spikat

10v

Umeå FC blev under söndagen klart för spel i svenska cupen i år.
Norrlandslaget besegrade Newroz FC med 5-0 i den uppskjutna matchen. 

Umeå FC ramlade i fjol ur superettan. Norrlandslaget slutade på 15:e-plats i andraligan och får därmed spela i ettan norra i år. Ett glädjeämne för föreningen är dock nu att laget får delta i svenska cupens gruppspel i år.

ANNONS

Umeå besegrade under söndagen Newroz FC med 5-0 i en cupmatch om spel i gruppspelet senare i år. Matchen skulle ha spelats i fjol, men blev uppskjuten till i dag, söndag.

Umeå går nu in i samma grupp som Djurgårdens IF, Kalmar FF och IK Brage. Umeå inleder gruppspelet den 21 februari med spel mot Kalmar FF på bortaplan. 

FAKTA

Så spelas svenska cupen 2021

2021-02-20 lördag 13:00 Norrköping - Sundsvall C More Fotboll Omg.1
2021-02-20 lördag 13:00 Sandviken - Göteborg C More Live  Omg.1
2021-02-20 lördag 13:00 Hammarby - AFC Sportkanalen Omg.1

2021-02-20 lördag 15:00 Lödde - Sirius C More Omg.1
2021-02-20 lördag 15:00 Örebro - Trelleborg C More Omg.1
2021-02-20 lördag 15:00 Oskarshamn - AIK C More Fotboll Omg.1

2021-02-21 söndag 13:00 Malmö - Västerås C More Fotboll/Sportkanalen   Omg.1
2021-02-21 söndag 13:00 Mjällby - Akropolis C More Live 2 Omg.1
2021-02-21 söndag 13:00 Halmstad - Gais C More Live 3/Sportkanalen Omg.1

2021-02-21 söndag 12:00 Kalmar - Umeå C More Live/ C More Live 4 Omg.1
2021-02-21 söndag 15:00 Gauthiod - Helsingborg C More Fotboll Omg.1
2021-02-21 söndag 15:00 Häcken - Dalkurd C More Live 3 Omg.1

2021-02-21 söndag 17:00 Landskrona - Östersund C More Fotboll/C More Live  Omg.1
2021-02-21 söndag 17:00 Djurgården - Brage Sportkanalen Omg.1

2021-02-22 måndag 19:00 Elfsborg - Degerfors C More Fotboll  Omg.1
2021-02-22 måndag 19:00 Utsikten - Falkenberg C More Live/C More Live 3  Omg.1

2021-02-27 lördag 13:00 AIK - AFC C More Fotboll  Omg.2
2021-02-27 lördag 13:00 Östersund - Akropolis C More Live 2 Omg.2
2021-02-27 lördag 13:00 Landskrona - Mjällby Sportkanalen Omg.2

2021-02-27 lördag 15:00 Gauthiod - Häcken C More Omg.2
2021-02-27 lördag 15:00 Helsingborg - Dalkurd C More Omg.2
2021-02-27 lördag 15:00 Halmstad - Västerås C More Fotboll Omg.2

2021-02-28 söndag 13:00 Göteborg - Sundsvall C More Fotboll Omg.2
2021-02-28 söndag 13:00 Lödde - Örebro C More Live 2 Omg.2
2021-02-28 söndag 13:00 Sirius - Trelleborg C More Live 3 Omg.2
2021-02-28 söndag 13:00 Sandviken - Norrköping C More Live 4 Omg.2

2021-02-28 söndag 15:00 Oskarshamn - Hammarby C More Fotboll Omg.2
2021-02-28 söndag 15:00 Falkenberg - Degerfors C More Live 3 Omg.2
2021-02-28 söndag 15:00 Kalmar - Brage C More Live 4 Omg.2

2021-02-28 söndag 17:00 Utsikten - Elfsborg C More Fotboll Omg.2
2021-02-28 söndag 17:00 Umeå - Djurgården Sportkanalen Omg.2

2021-03-01 måndag 19:00 Gais - Malmö C More Fotboll  Omg.2

2021-03-06 lördag 13:00 Malmö - Halmstad C More Fotboll  Omg.3
2021-03-06 lördag 13:00 Västerås - Gais C More Live 2 Omg.3
2021-03-06 lördag 13:00 Örebro - Sirius C More Live 3 Omg.3
2021-03-06 lördag 13:00 Trelleborg - Lödde C More Live 4 Omg.3

2021-03-06 lördag 15:00 Degerfors - Utsikten C More Omg.3
2021-03-06 lördag 15:00 Elfsborg - Falkenberg C More Fotboll Omg.3

2021-03-06 lördag 17:00 Brage - Umeå C More Omg.3
2021-03-06 lördag 17:00 Djurgården - Kalmar C More Fotboll Omg.3

2021-03-07 söndag 13:00 Hammarby - AIK C More Fotboll  Omg.3
2021-03-07 söndag 13:00 AFC - Oskarshamn C More Live 2 Omg.3

2021-03-07 söndag 15:00 Häcken - Helsingborg C More Fotboll Omg.3
2021-03-07 söndag 15:00 Akropolis - Landskrona C More Live 3 Omg.3
2021-03-07 söndag 15:00 Dalkurd - Gauthiod C More Live 4 Omg.3
2021-03-07 söndag 15:00 Mjällby - Östersund C More Live 5 Omg.3

2021-03-07 söndag 17:00 Sundsvall - Sandviken C More Omg.3
2021-03-07 söndag 17:00 Norrköping - Göteborg Sportkanalen  Omg.3

Svenska cupen

Här är alla grupper 2021

Grupp 1
Malmö FF
Halmstads BK
Västerås SK FK
Gais

Grupp 2
IF Elfsborg
Falkenbergs FF
Utsikten
Degerfors IF

Grupp 3
BK Häcken
Helsingborgs IF
IK Gauthiod
Dalkurd FF

Grupp 4
Djurgården
Kalmar FF
IK Brage
Umeå FC

Grupp 5
Mjällby AIF
Östersunds FK
Akropolis IF
Landskrona Bois

Grupp 6
IFK Norrköping
IFK Göteborg
Gif Sundsvall
Sandvikens IF 

Grupp 7
Örebro SK
IK Sirius FK
IF Lödde
Trelleborgs FF

Grupp 8
Hammarby
AIK
Oskarshamn AIK
AFC Eskilstuna

Publicerad 2021-01-31 kl 19:19

Kommentarer

Visa kommentarer
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto