Det var i början av augusti som spelaragenten Oliver Cabrera, med FC Zürich-mittfältaren i sitt stall, kom med utspelet. Han hävdade att Djurics icke-svenskklingande namn ligger honom i fatet när Erik Hamrén och Marcus Allbäck väljer sina trupper till Sveriges EM-kvalmatcher.
– Dusan borde ändra namn till något som slutar på ”sson” så att han blir aktuell. Hamrén är pinsam, sade Oliver Cabrera till Sportbladet.
När fotbollskanalen intervjuar Hamrén vid tisdagens presskonferens i Råsundas innanmäte får han bemöta påståendet.
- Ett sådant utspel… Det säger sig självt att det inte stämmer, och det finns egentligen ingen vits att kommentera det. Men Dusan var med i min första trupp mot Italien, han var med mot Bosnien i Tyskland. Han har fått speltid i flera matcher, säger Hamrén och fortsätter:
- Bedömer jag en spelare är det utifrån fotbollsmässiga kvaliteter, vad han tillför laget. Absolut aldrig vad han heter.
I den trupp Sverige presenterade till mötet med Ungern 2 september fanns personer som Zlatan Ibrahimovic, Emir Bajrami, Behrang Safari och Daniel Majstorovic. Dock ingen Djuric.
För ett par veckor sedan kommenterade förbundsbasen Lars-Åke Lagrell Oliver Cabreras uttalande så här:
- Det är inget annat än ett partsintresse där någon vill sätta press på förbundskaptenen. Det är oacceptabelt. Om man ger sig in i diskussioner kring vad någon agent sagt, då medverkar man till att hans uttalande får effekt. Jag måste tänka på landslaget bästa, och Eriks suveränitet som förbundskapten, sade Lagrell.