Efter ett lyckat kvalspel som gav en plats i EM-slutspelet för Sverige så hade Erik Hamréns fotboll inga framgångar i Ukraina.
Två förluster innebär att EM är över.
Fast förbundskapten Hamrén vill fortsätta att spela en offensiv och risktagande fotboll:
- Vi spelade inte den fotbollen vi önskar i första halvlek mot Ukraina men i dag gjorde vi det. Det är mitt sätt att se på det, men vi kan inte fortsätta göra lyckade operationer och patienter dör. Vi måste bli bättre. Vi har varit framgångsrika i och med att vi tog oss hit, men här har det inte fungerat, säger Hamrén.
- Efter en match ska man känna: har vi gjort allt vi kan. För mig har resultatet mindre betydelse om vi gjort vad vi kan för att vinna i allt från förberedelser till insatser på planen. Sedan är det resultat som styr i det här jobbet.
- Men ibland lyckas det inte, och vi måste ha marginaler med oss för att lyckas.
- Jag tror på det här sättet att spela fotboll och att vi kan nå framgång med det men självklart blir det bakslag på vägen.