Förbundskaptenen för P15/97-landslaget, Magnus Wikman, har kallat 44 tonåringar till ett landslagläger på Bosön i början av augusti.
Bland de kallade höjs nog ögonbrynen för en viss Jordan Larsson, son till landslagshjälten Henrik Larsson.
Precis som pappa har Jordan börjat sin fotbollskarriär i Högaborgs BK och nu kan sonen följa Henkes fotspår ytterligare i och med landslagslägret.
Jordan var den ende från sitt Högaborgs BK som var uttagen.
Bland de övriga kallade återfinns även Malmö FF:s Freddie Brorsson, gamle Trelleborgsspelaren Jonas Brorssons son.
Bland de allsvenska lag som är representerade kommer fyra spelare från Malmö, tre från AIK, tre från Örebro, tre från Kalmar, två från Göteborg, en från Norrköping, en från Mjällby, en från Helsingborg, en från Elfsborg och en från Djurgården.
På Sveriges fotbollsförbunds hemsida kan du se hela 44-mannatruppen.