Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Foto: Bildbyrån

Klart: Här är spelschemat för allsvenska inledningen

10v

Tidigare har spelordningen släppts för årets allsvenska säsong.
Nu är datum och tidar spikade för de åtta första allsvenska omgångarna.

När det allsvenska spelschemat annonserades var det som stack ut att det blir stormöte redan första omgången - när Malmö FF tar emot Hammarby. På tisdagen kom det spikade spelschemet, med satta datum och matchtider, för de åtta första allsvenska omgångarna. Mötet mellan Malmö och Hammarby blir även matchen som kickar igång årets säsong.

ANNONS

Se det allsvenska och superettans inledande spelschema här nedan:

Allsvenska spelschemat omgång 1-8

Omgång 1:
Lördag 10 april:
15:00 Malmö FF – Hammarby IF (KANAL 5)
17:30 Örebro SK – IFK Göteborg

Söndag 11 april:
15:00 Halmstads BK – BK Häcken
15:00 Mjällby AIF – Varbergs BoIS
17:30 IF Elfsborg – Djurgårdens IF
17:30 IFK Norrköping – IK Sirius 

Måndag 12 april:
19:00 AIK – Degerfors IF
19:00 Kalmar FF – Östersunds FK

Omgång 2:
Lördag 17 april:
15:00 Hammarby IF – Mjällby AIF

Söndag 18 april:
15:00 BK Häcken – Malmö FF (KANAL 5)
15:00 Degerfors IF – Kalmar FF
15:00 Östersunds FK – Örebro SK
17:30 Djurgårdens IF – IFK Norrköping
17:30 IK Sirius – Halmstads BK

Måndag 19 april:
19:00 IFK Göteborg – AIK
19:00 Varbergs BoIS – IF Elfsborg

Omgång 3: 
Lördag 24 april:
15:00 BK Häcken – IK Sirius

Söndag 25 april:
15:00 AIK – Hammarby IF
15:00 IFK Norrköping – Halmstads BK
15:00 Kalmar FF – Örebro SK
15:00 Varbergs BoIS – Djurgårdens IF
17:30 Malmö FF – Östersunds FK

Måndag 26 april:
19:00 IF Elfsborg – Mjällby AIF
19:00 IFK Göteborg – Degerfors IF

Omgång 4:
Lördag 1 maj:
15:00 IK Sirius – Kalmar FF

Söndag 2 maj:
15:00 Halmstads BK – IFK Göteborg (KANAL 5)
15:00 Örebro SK – IFK Norrköping
15:00 Östersunds FK – Varberg BoIS
17:30 AIK – IF Elfsborg 
17:30 Hammarby IF – BK Häcken

Måndag 3 maj:
19:00 Djurgårdens IF – Malmö FF
19:00 Mjällby AIF – Degerfors IF

Omgång 5:
Lördag 8 maj:
15:00 Hammarby IF – IK Sirius
15:00 IFK Göteborg – BK Häcken
17:30 IF Elfsborg – Kalmar FF
17:30 Örebro SK – Halmstads BK

Söndag 9 maj:
15:00 Degerfors IF – Djurgårdens IF (KANAL 5)
15:00 Mjällby AIF – Östersunds FK
17:30 Malmö FF – Varbergs BoIS

Måndag 10 maj:
19:00 IFK Norrköping – AIK

Omgång 6:
Onsdag 12 maj:
19:00 BK Häcken – Örebro SK
19:00 Djurgårdens IF – Östersunds FK
19:00 IK Sirius – IF Elfsborg
19:00 Kalmar FF – IFK Göteborg 
19:00 Varbergs BoIS – Hammarby IF

Torsdag 13 maj:
17:00 Halmstads BK – Mjällby AIF
19:00 AIK – Malmö FF
19:00 IFK Norrköping – Degerfors IF

Omgång 7:
Söndag 16 maj:
15:00 Degerfors IF – Örebro SK
15:00 Hammarby IF – Djurgårdens IF
17:30 IF Elfsborg – Halmstads BK

Måndag 17 maj:
19:00 IFK Göteborg – IK Sirius
19:00 Malmö FF – Kalmar FF
19:00 Mjällby AIF – BK Häcken
19:00 Varbergs BoIS – IFK Norrköping
19:00 Östersunds FK – AIK

Torsdag 20 maj:
19:00 Malmö FF – IF Elfsborg (OBS! Tillhör omgång 13)

Omgång 8:
Lördag 22 maj:
15:00 AIK – Mjällby AIF
17:30 Östersunds FK – IK Sirius

Söndag 23 maj:
15:00 Halmstads BK – Degerfors IF
15:00 Kalmar FF – Hammarby IF (KANAL 5)
17:30 BK Häcken – Varbergs BoIS
17:30 Djurgårdens IF – IFK Göteborg 

Måndag 24 maj:
19:00 IF Elfsborg – IFK Norrköping
19:00 Örebro SK – Malmö FF

Superettans spelschema omgång 1-12

Omgång 1:
Lördag 10 april:
15:00 Falkenbergs FF – GAIS
15:00 Landskrona BoIS – IFK Värnamo

Söndag 11 april:
13:00 Akropolis IF – IK Brage
13:00 Örgryte IS – Östers IF
15:00 Jönköpings Södra IF – Vasalunds IF
15:00 Trelleborgs FF – Norrby IF

Måndag 12 april:
19:00 Västerås FK – AFC Eskilstuna

Tisdag 13 april:
19:00 GIF Sundsvall – Helsingborgs IF

Omgång 2:
Lördag 17 april:
13:00 AFC Eskilstuna – Akropolis IF
15:00 GAIS – Västerås SK
15:00 IK Brage – Falkenbergs FF
17:00 Vasalunds IF – Trelleborgs FF

Söndag 18 april:
13:00 Östers IF – Landskrona BoIS
15:00 IFK Värnamo – GIF Sundsvall

Måndag 19 april:
19:00 Norrby IF – Jönköpings Södra IF

Tisdag 20 april:
19:00 Helsingborgs IF – Örgryte IS

Omgång 3:
Lördag 24 april:
13:00 Trelleborgs FF – Örgryte IS
15:00 GIF Sundsvall – Norrby IF
15:00 IFK Värnamo – IK Brage
17:00 Östers IF – Falkenbergs FF

Söndag 25 april:
13:00 Landskrona BoIS – Akropolis IF
15:00 AFC Eskilstuna – GAIS

Måndag 26 april:
19:00 Västerås SK – Vasalunds IF

Tisdag 27 april:
19:00 Jönköpings Södra IF – Helsingborgs IF

Omgång 4:
Lördag 1 maj:
13:00 Norrby IF – Landskrona BoIS
15:00 Akropolis IF – GIF Sundsvall
15:00 Falkenbergs FF – IFK Värnamo
17:00 Örgryte IS – Västerås SK

Söndag 2 maj:
13:00 Vasalunds IF – IK Brage
15:00 Helsingborgs IF – AFC Eskilstuna

Måndag 3 maj:
19:00 Jönköpings Södra IF – Trelleborg FF

Tisdag 4 maj:
19:00 GAIS – Östers IF

Omgång 5:
Lördag 8 maj:
13:00 Landskrona BoIS – AFC Eskilstuna
15:00 Falkenbergs FF – Örgryte IS
15:00 Västerås SK – Jönköpings Södra IF

Söndag 9 maj:
13:00 Vasalunds IF – Norrby IF
15:00 IK Brage – Helsingborgs IF

Måndag 10 maj:
19:00 Trelleborgs FF – Akropolis IF
19:00 IFK Värnamo – GAIS

Tisdag 11 maj:
19:00 Östers IF – GIF Sundsvall 

Omgång 6:
Lördag 15 maj:
13:00 Akropolis IF – Örgryte IS
15:00 GIF Sundsvall – Vasalunds IF
15:00 IK Brage – Norrby IF
17:00 Helsingborgs IF – Östers IF

Söndag 16 maj:
13:00 AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra IF

Måndag 17 maj:
19:00 Västerås SK – IFK Värnamo

Tisdag 18 maj:
19:00 GAIS – Trelleborgs FF
19:00 Landskrona BoIS – Falkenbergs FF

Omgång 7:
Lördag 22 maj:
13:00 Norrby IF – AFC Eskilstuna
15:00 Örgryte IS – GIF Sundsvall 
15:00 Jönköpings Södra IF – Landskrona BoIS

Söndag 23 maj:
13:00 Östers IF – IK Brage
15:00 Falkenbergs FF – Vasalunds IF

Måndag 24 maj:
19:00 Trelleborgs FF – Västerås SK
19:00 IFK Värnamo – Akropolis IF

Tisdag 25 maj:
19:00 GAIS – Helsingborgs IF

Omgång 8:
Lördag 29 maj:
13:00 Landskrona BoIS – Örgryte IS 
15:00 Akropolis IF – Falkenbergs FF
15:00 AFC Eskilstuna – Trelleborgs FF
17:00 Norrby IF – GAIS

Söndag 30 maj:
13:00 Vasalunds IF – Östers IF
15:00 Helsingborgs IF – IFK Värnamo

Måndag 31 maj:
19:00 Västerås SK – IK Brage

Tisdag 1 juni:
19:00 GIF Sundsvall – Jönköpings Södra IF

Omgång 9:
Lördag 5 juni:
13:00 IK Brage – AFC Eskilstuna
15:00 Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
15:00 Östers IF – Norrby IF
17:00 Örgryte IS – IFK Värnamo

Söndag 6 juni:
13:00 Vasalunds IF – Helsingborgs IF
15:00 Falkenbergs FF – Västerås SK

Måndag 7 juni:
19:00 Jönköpings Södra IF – Akropolis IF

Tisdag 8 juni:
19:00 GAIS – Landskrona BoIS

Omgång 10:
Lördag 12 juni:
13:00 AFC Eskilstuna – Falkenbergs FF
13:00 Västerås SK – Östers IF
15:00 Örgryte IS – Jönköpings Södra IF
15:00 Landskrona BoIS – IK Brage

Söndag 13 juni:
13:00 Helsingborgs IF – Norrby IF
13:00 IFK Värnamo – Trelleborgs FF

Tisdag 15 juni:
19:00 Akropolis IF – Vasalunds IF
19:00 GIF Sundsvall – GAIS

Omgång 11:
Lördag 19 juni:
13:00 IK Brage – Örgryte IS
15:00 Norrby IF – IFK Värnamo
15:00 Östers IF – AFC Eskilstuna
17:00 Vasalunds IF – Landskrona BoIS
17:00 Jönköpings Södra IF – GAIS

Söndag 20 juni:
13:00 Helsingborgs IF – Akropolis IF
15:00 Trelleborgs FF – Falkenbergs FF

Måndag 21 juni:
19:00 GIF Sundsvall – Västerås SK

Omgång 12:
Lördag 17 juli:
13:00 Akropolis IF – Norrby IF
15:00 GAIS – IK Brage
15:00 Landskrona BoIS – Trelleborgs FF
17:00 IFK Värnamo – Östers IF

Söndag 18 juli:
13:00 AFC Eskilstuna – GIF Sundsvall 
15:00 Västerås SK – Helsingborgs IF

Måndag 19 juli:
19:00 Örgryte IS – Vasalunds IF

Tisdag 20 juli:
19:00 Falkenbergs FF – Jönköpings Södra IF

Spelordning för omgång 13-30. Exakta datum och avsparkstider fastställs under våren och sommaren.

Publicerad 2021-01-26 kl 15:18

Streama alla matcher från VM-kvalet

Och massor av annan fotboll, sport och underhållning.

Streama nu
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto