Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Reinfeldts löfte brutet - SvFF ansökte aldrig om Europafinaler

Sverige

SvFF skulle anmäla sitt intresse för att arrangera finaler i Uefas Europatävlingar.
Men Fredrik Reinfeldts löfte uppfylldes aldrig.
"Det är SvFF:s ambition att över tid vara med och konkurrera om nya arrangemang", skriver SvFF:s presschef Petra Thorén i ett sms.

Foto: C More/TV4 och TIMGROOTHUIS/Witters/Bildbyrån.

Se intervjun med Fredrik Reinfeldt inför Champions League-finalen mellan Inter och Manchester City i spelaren ovan.

LÄS MER: Reinfeldts besked - vill se Sverige arrangera Europa-final


Inför Champions League-finalen mellan Manchester City och Inter på Atatürk Olympic Stadium, Istanbul, gav Svenska Fotbollförbundets ordförande Fredrik Reinfeldt besked om att Sverige kommer att försöka få arrangera Europa-finaler på nationalarenan Friends Arena framöver. Det gjorde basen i en intervju med Fotbollskanalen/C More.  

Uefa har gått ut med att man kan ansöka om finaler 2026 och 2027. Vad talar för att Sverige försöker bärga någon final?
- Vi kan absolut vara med där. Prag hade Conference League-finalen och Europa League-finalen var i Budapest. Där kan vi vara med och konkurrera. Vi har haft Europa League-finalen förut, och på damsidan har vi haft Champions League-finalen, men då var det under pandemin, sa Reinfeldt den 10 juni.

Annons

Kommer ni söka?
- Vi kommer anmäla ett sådant intresse. Det finns ett väldigt stort intresse för att arrangera detta, och vi tycker att Friends Arena absolut platsar i konkurrens på den här nivån. 

I dagarna presenterade Uefa vilka nationsförbund som anmält intresse för att landa finalerna i Champions League (herr och dam), Europa League och Europa Conference League år 2026 och 2027. Där var inte Sverige med och, enligt skotska The Herald, löpte ansökningstiden ut den 17 juli.

Uefas bestämmelser gör gällande att ett nationsförbund måste anmäla sitt intresse för att sedan kunna vara med i den kommande budgivningen, vars deadline är den 24 februari.

Det har inte SvFF gjort och det blir alltså inga finaler i Sverige inom de närmaste åren.

Varför sa Reinfeldt som han gjorde? Det finns inget svar på. Högsta hönset på förbundet är inte tillgänglig för en kommentar.

Annons

SvFF:s presschef Petra Thorén skriver följande i ett meddelande till Fotbollskanalen om finalförvirringen:

"Det är SvFF:s ambition att över tid vara med och konkurrera om nya arrangemang. Vi var värdar för Europa League-finalen 2017 och damernas Champions League-final 2021 och den typen av arrangemang tror vi på över tid. Vi avser att fortsätta söka den här typen av internationella matcher och även mästerskap".

Publicerad 2023-07-21 kl 11:31

De gör upp om finalerna 2026 och 2027

Herranas Champions League-finaler
• Ungern: Budapest - Puskás Aréna
• Italien: Milano - San Siro

Damernas Champions League-finaler
• Tyskland: Gelsenkirchen, München eller Stuttgart
• Norge: Oslo - Ullevål
• Skottland: Glasgow - Hampden Park

Europa League-finalerna
• Tyskland: Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Leipzig eller Stuttgart
• Rumänien: Bukarest - Nationalarenan
• Skottland: Glasgow - Hampden Park
• Turkiet: Istanbul - Beşiktaş JK, Fenerbahçe SK eller Galatasaray A.Ş

Europa Conference League-finalerna
• Tyskland: Leipzig - Leipzig Stadium
• Israel: Jerusalem – Teddy Stadium
• Norge: Oslo – Ullevål
• Skottland: Glasgow - Hampden Park
• Schweiz: Genevé - Stade de Genève
• Turkiet: Istanbul - Beşiktaş JK or Fenerbahçe SK or Galatasaray A.Ş.

Källa: uefa.com.

Fotnot: Ett nationsförbund kan bara ansöka om att en inhemsk stad får arrangera en final i respektive tävling, vilket ska framföras i kommande budgivning. 

ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS