Fatih Karagümrük, med svenskkvartetten Erkan Zengin, Mervan Celik, Stefan Silva och Alagie Sosseh i laget, går just nu som tåget i turkiska andraligan och under lördagen spelade åter en svensk en stor roll för laget borta mot Eskisehirspor i ligaspelet.
Förre Hammarby-yttern Erkan Zengin gav inom loppet av sex minuter laget både 1-0 och 2-0 i första halvlek. Detta mot ett Eskisehirspor som han under flera år tillhörde, först mellan 2010 och 2015 och sedan mellan 2016 och 2018. Zengin bröt under våren 2018 med klubben för att gå till Hammarby, men lämnade sedan också Bajen för spel i Fatih Karagümrük. Lördagens två mål var hans första den här säsongen.
Zengins två mål gav Fatih Karagümrük ledning i halvtid och i andra halvlek gick även laget upp till 3-0-ledning innan hemmalaget reducerade till 3-1. I slutändan höll Karagümrük undan till seger och är nu därmed tvåa i ligatabellen.
Zengin gjorde 90 minuter på planen, medan Celik hoppade in i andra halvlek. Silva och Sosseh fanns den här gången inte med i lagets matchtrupp.