Resultatet av att Nicklas Bendtner, 27, förlorade kampen mot Zlatan Ibrahimovic i playoff-spelet gör att dansken får nöja sig med att se EM från tv-soffan.
Med sina två mål i Köpenhamn såg Ibrahimovic till att ingen pratade om den danska landslagsprofilen efter matchen.
Bendtner hyllar nu svensken som han tycker sig vara lik i en del anseenden.
- Vi är båda äkta. Vi är oss själva fullt ut och säger vad vi tycker och tänker, men låt jämförelsen stanna vid det, säger Bendtner till 11 Freunde.
Den danske anfallaren glömmer dock inte en viktig detalj som gör att spelarna trots allt skiljer sig en hel del.
- Jag och Zlatan är kanske lika, men framgången är det som skiljer åt oss. Zlatan kan se tillbaka på en fantastisk karriär där han vunnit ligan i varje land han spelat i. Jag har en enorm respekt för honom.
Vidare bjuder dansken sin vana trogen på sig själv och berättar vad som krävs för att han verbalt ska psyka sin motståndare.
- Jag brukar inte vara den som snackar på planen, men suger killen jag möter hårt så får han höra det.
Se Zlatans sanslösa kanonskott från senaste ligamatchen i spelaren ovan.