Nyligen kom beskedet om att Marco Rose lämnar Borussia Mönchengladbach efter säsongen. Han lämnar för att ta över jobbet i Dortmund. En ersättare är nu på väg att bli klar rapporterar tyska Bild – och det är inte vem som helst utan den tidigare storspelaren Xabi Alonso.
Enligt den tyska tidningen Bild tar den 39-årige spanjoren över laget inför den kommande säsongen. Alonso kommer närmast från Real Sociedad där han haft hand om reservlaget. Innan dess jobbade han på ungdomssidan i Real Madrid.
Som spelare har Xabi ett välkänt CV med spel i klubbar som Liverpool, Real Madrid och Bayern München. Han har dessutom vunnit både EM-guld och VM-guld med Spanien.
I Borussia Mönchengladbach spelar svenske Oscar Wendt. Wendt rapporteras dock återvända till IFK Göteborg i sommar.