Belgien hade inför gårdagens möte med Schweiz saken i egna händer och behövde minst en poäng för att säkra gruppsegern i Nations League. VM-trean ledde efter 17 minuter med 2-0, men föll därefter ihop, förlorade med 5-2 och blev tvåa i gruppen.
Paris Saint-Germain-backen Thomas Meunier, som spelade från start för Belgien, var efteråt tydligt besviken när han mötte pressen.
- Det var den värsta matchen för mig någonsin med landslaget, säger han till Het Nieuwsblad.
Real Madrid-målvakten Thibaut Courtois och Chelsea-stjärnan Eden Hazard var förstås också väldigt besvikna efteråt.
- Jag tror att vi kände oss lugna efter 2-0, också på grund av att vi sällan släpper in många mål. Nu känner vi oss dumma. Det är en känsla vi måste behålla. Vi ville så gärna gå till slutspelet, så vi måste behålla den här känslan för att lära oss att kontrollera en match, säger målvakten till tidningen.
- Nästa gång vi återvänder till landslaget gör vi det med fötterna på jorden. För det som hände nu var att vi inte var tillräckligt seriösa, säger Hazard.
Belgien blev tvåa i gruppen, med samma poäng som Schweiz, men efter inbördes möten. Sist i gruppen blev Erik Hamréns Island med noll poäng i Nations League. Belgien har ingen mer träningsmatch inbokad under det här landslagsuppehållet.