Eliton Júnior har fått lämna sjukhuset: "Ville inte lämna något åt slumpen"
Allsvenskan
Varberg Bois-spelaren Eliton Júnior sågs falla till marken när laget mötte Jönköpings Södra i U21-allsvenskan.
Nu är mittfältaren hemkommen efter tre dagar på sjukhus.
Foto: Bildbyrån
Det var otäcka scener som utspelade sig på Varberg Energi Arena i matchen mellan Varberg Bois och Jönköpings Södra i U21-allsvenskan i måndags.
Det var efter, vad som i efterhand har konstaterats som ett kraftigt blodtrycksfall, som Eliton Júnior gick till marken.
Enligt Hallands Nyheter var pulsen nere på 30 och på sjukhuset har brassen fått genomgå flera tester av hjärta och lungor.
Testerna ska ha varit okej och efter tre dagar på sjukhus är Eliton Júnior hemma igen.
- De ville väl inte lämna något åt slumpen. Det jag har hört är att Eliton kan vara åter i träning på måndag, om inget konstigt händer. Så allt har gått bra efter förutsättningarna, säger Varbergs tränare Joakim Persson till HN.
Den här säsongen har Júnior gjort ett mål och en assist på 15 matcher i allsvenskan.
Publicerad 2022-09-22 kl 15:42