När Lasse Nielsen varit frånvarande har det ändrat om på Malmö FF:s mittbackssituation. Franz Brorsson har gått från vänster mittback till höger mittback, och vänsterbacken Behrang Safari har blivit vänster mittback.
Franz Brorsson pratar om att MFF gått från oftare tre försvarare i uppspelen, med högerbacken Anton Tinnerholm högre upp, till att mot Örebro senast ha en mer normal fyrbackslinje.
- Vi kör lite mer fyrbackslinje igen, det blir lite annorlunda roll.
Det kändes som att du fick ta mer ansvar i uppspelen också?
- Ja, det blir så. Vi kommer båda rätt brett, jag och ”Saffe” (Behrang Safari). Innan var det mer trebackslinje med mig i mitten.
- Och jag ska inte bara spela de närmaste, utan det vill jag utveckla. Jag har individuella mål. Jag ska titta upp mer, ha fler krossbollar, öppna upp mycket. Det gäller att våga göra det.
Tidigare har det varit Nielsen som tagit det största ansvaret för uppspelen. Samtidigt är det två helt olika matchtyper att ha Örebro hemma och Elfsborg borta, som MFF har idag. Det kan bli mindre tid med bollen innan Elfsborgs spelare pressar, men fler möjligheter till mer direkta passningar om Brorsson väl slår passningarna rätt.
- Örebro senast hade vi 80 procent bollinnehav. Det blev mycket att vi låg på samma positioner, rätt statiskt, så det blir intressant att se hur Elfsborg pressar oss.
En intressant notering från WhoScored är dessutom att Franz Brorsson är den spelaren i allsvenskan i år som gör flest rensningar.
- Är det så? Ja, bollen ska väck. Vi har ju släppt in minst antal mål också.
Se höjdpunkterna från MFF:s seger mot ÖSK i spelaren ovan.