Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
27v

Officiellt: Falkenberg förlänger med lagkaptenen

Falkenbergs FF:s lagkapten och mittback Tibor Joza har tillhört föreningen sedan 2014 och har i år spelat från start i klubbens samtliga matcher i superettan. Under torsdagen meddelade FFF att det blir fler år för Joza i föreningen.

Han har skrivit på ett nytt kontrakt med föreningen över 2020.

– Vi är mycket nöjda med att Tibbe vill fortsätta och kanske avsluta karriären i FFF. Det “Tibbe” presterar på planen, numera även som lagkapten, gör att han är en otroligt viktig kugge i det lagbygge vi har. “Tibbe” är en personlighet som går hem hos medspelare och människor i vår organisation och vi ser fram emot att ha honom i föreningen till och med 2020, säger FFF:s sportchef Håkan Nilsson till klubbens hemsida.

Joza utsågs inför den här säsongen till ny lagkapten efter David Svensson, som i flera år var lagkapten i föreningen.

Publicerad 2018-05-04 kl 15:51

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons