Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
15v

"Premier League-nykomlingen sätter nytt transferrekord för tidigare Barcelona-spelare"

Storsatsande Wolverhampton Wanderers har redan plockat in talangfulle Diogo Jota, som spenderade förra säsongen på lån hos klubben, från Atlético Madrid, Portos mittback Willy Boly, Portugals landslagsmålvakt Rui Patricio och erfarne spelfördelaren Joao Moutinho.

Nu ser Premier League-nykomlingen ut att genomföra klubbens dyraste nyförvärv genom tiderna.

Enligt brittiska Telegraph har klubben lagt ett bud på förre Barcelona-mittfältaren Adama Traoré. Det inledande budet på omkring 140 miljoner kronor ska Middlesbrough ha nekat. Nu väntas nykomlingen komma tillbaka med ett bud på runt 200 miljoner kronor.

Telegraph uppger att det ska vara tillräckligt för att Middlesbrough ska tacka ja.

Det eventuella köpet av 22-årige Traoré kommer då bli klubbens dyraste nyförvärv genom tiderna – och slå det tidigare rekordet som innehas av mittfältaren Ruben Neves.

Publicerad 2018-08-03 kl 16:55

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons