Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
3v

Fem spelare lämnar Djurgården - Spetsmark valde att inte förlänga

Damallsvenska Djurgården kommer nästa säsong att få klara sig utan Julia Spetsmark, Maddie Bauer, Sherifatu Sumaila, Ingrid Ryland, Tempest-Marie Norlin. Dif meddelar på sin hemsida att de lämnar klubben.

Spetsmark var en av klubbens viktigaste pjäser under hösten, efter att hon återvänt till svensk fotboll från Manchester City. Nästa säsong ser det ut att bli en ny utlandssejour för spelaren.

– Vi är mycket nöjda med Julias insatser och hon är nöjd med sin tid i Djurgården. Vi hade hoppats kunna förlänga, men som det ser ut nu väljer hon att inte spela i Sverige nästa säsong, säger sportchefen Joel Riddez i en kommentar på klubbens hemsida.

Publicerad 2019-01-02 kl 17:20

Arkiv

Annons
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons