POPULÄRA LIGOR

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
32v

Uppgifter: David Moyes nära återkomst till Everton

Evertons manager Marco Silva hänger löst. Efter klubbens 2-0-förlust hemma mot Norwich i helgen uppger nu engelska medier att portugisen väntas få sparken inom kort, kanske till och med under måndagen.

Everton har det svårt i ligan och har på de 13 inledande matcherna bara skrapat ihop 14 poäng, vilket placerar klubben på plats 15 i tabellen, endast fyra poäng från nedflyttningsstrecket.

Farhad Moshiri, Evertons ägare, ska ha haft ett möte med Marco Silva efter förlusten i lördags. I söndags ska Moshiri sedan haft ett möte med klubbens styrelse där de ska ha diskuterat när Silva ska få sparken. Inte om han ska få sparken, utan när.

Flera engelska medier skriver nu dessutom att personen som ligger bäst till för att ta över jobbet är David Moyes. Skotten var manager för klubben mellan 2002 och 2013, innan han lämnade för Manchester United. Sedan dess har Moyes även tränat klubbar som Real Sociedad, Sunderland och senast West Ham – men står sedan sommaren 2018 utan jobb.

Publicerad 2019-11-25 kl 12:39

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddat
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto