Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Officiellt: AFC Eskilstuna skriver kontrakt med 17-åring

Sillybloggen

AFC Eskilstuna ramlade i år, som nykomling, ur allsvenskan. Nu meddelar föreningen att en ny spelare är klar till nästa säsong i superettan – Tarik Resic. 17-åringen spelade i slutet av förra säsongen träningsmatcher med AFC mot Vasalund och Brommapojkarna och belönas nu med ett A-lagskontrakt över tre år.

Resic kom till AFC under 2017 och tillhörde under förra säsongen föreningens P19-lag. Nästa säsong kommer spelaren att tillhöra A-truppen, men även vara tillgänglig för spel med föreningens P19-lag, meddelar AFC på sin hemsida.

ANNONS
Publicerad 2019-12-12 12:06

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto