Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Officiellt: AFC Eskilstuna skriver kontrakt med 17-åring

AFC Eskilstuna ramlade i år, som nykomling, ur allsvenskan. Nu meddelar föreningen att en ny spelare är klar till nästa säsong i superettan – Tarik Resic. 17-åringen spelade i slutet av förra säsongen träningsmatcher med AFC mot Vasalund och Brommapojkarna och belönas nu med ett A-lagskontrakt över tre år.

Resic kom till AFC under 2017 och tillhörde under förra säsongen föreningens P19-lag. Nästa säsong kommer spelaren att tillhöra A-truppen, men även vara tillgänglig för spel med föreningens P19-lag, meddelar AFC på sin hemsida.

ANNONS
Publicerad 2019-12-12 kl 12:06

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto