Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Officiellt: Öster förlänger med mittback: "Grym känsla"

Öster meddelade under tisdagen att föreningen skriver nytt avtal med mittbacken Fredrik Lundgren, 26, över ett plus ett år. Mittbacken har en bakgrund i föreningens ungdomsled och är glad över det nya kontraktet.

– Känns jättekul att få fortsätta spela för Östers IF och en grym känsla infinner sig när man får komma ut på planen igen! Hårt jobb ska göra 2020 ett bra fotbollsår, säger han i en kommentar på föreningens hemsida.

Chefstränaren Denis Velic säger så här om förlängningen:

– Skönt att få Fredrik på plats. Då vi hela tiden har haft målet att hitta en lösning. Vi känner oss nu trygga i försvarssammansättningen och Fredrik är en bra spelare, vår kille och väldigt omtyckt i gruppen, säger han.

ANNONS

Lundgren anslöt vintern 2018 till Öster från IFK Värnamo. Tidigare har han även representerat Ängelholms FF på seniornivå.

Publicerad 2020-01-14 kl 13:37

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto