POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ANNONS
2v

Officiellt: Kalmar FF skriver "flerårskontrakt" med talang

Kalmar FF gav under måndagsmorgonen besked om att talangen Johan Arvidsson har skrivit på ett “flerårskontrakt”. Därmed flyttas nu den 19-årige mittfältaren upp till Smålandsklubbens A-trupp på permanent basis.

– Det känns väldigt roligt att flyttas upp till i A-laget. Det är detta man har kämpat för och haft som mål sedan man var liten. Jag trivs väldigt bra med alla spelare och ledare runt om. Nu gäller det för mig att fortsätta kriga och få spela så mycket som möjligt. Sedan vill man så klart jobba för att ta en startplats, hjälpa laget så mycket som möjligt och tillsammans göra ett bra resultat i allsvenskan, säger Arvidsson i en kommentar på föreningens hemsida.

Arvidsson tillhörde i fjol föreningens U19-lag och kan därmed i år få chansen att göra allsvensk debut.

Publicerad 2020-02-03 kl 09:37

Arkiv

Annons
ANNONS
Nästa artikel
ANNONS

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå