Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Officiellt: Öster förlänger med försvarare

Sillybloggen

Östers IF kommunicerade på tisdagen att föreningen har kommit överens med den 26-årige ytterbacken Oliver Silverholt om ett nytt kontrakt över två år. Silverholt anslöt vintern 2018 från Hammarby IF och är i år noterad för 21 framträdanden i superettan.

– Det känns oerhört bra och jag känner mig stolt över att ha skrivit på ett nytt kontrakt med Öster. Jag trivs oerhört bra i föreningen, i gruppen och i staden. Känslan är att vi har något bra på gång, både med spelartruppen och ledarstaben – den resan vill jag fortsatt vara med på, säger Silverholt i en kommentar på föreningens hemsida.

Chefstränaren Denis Velic om förlängningen:

– Det känns naturligtvis väldigt bra att ha fått möjligheten att skriva ett nytt avtal med Oliver. En viktig person i vårt lagbygge. En skicklig, mångsidig och duktig fotbollsspelare som också är oerhört uppskattad i gruppen.

ANNONS

Öster är placerat på fjärdeplats i superettan.

Publicerad 2020-10-27 17:34

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto