Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Officiellt: Öster förlänger med försvarare

4v

Östers IF kommunicerade på tisdagen att föreningen har kommit överens med den 26-årige ytterbacken Oliver Silverholt om ett nytt kontrakt över två år. Silverholt anslöt vintern 2018 från Hammarby IF och är i år noterad för 21 framträdanden i superettan.

– Det känns oerhört bra och jag känner mig stolt över att ha skrivit på ett nytt kontrakt med Öster. Jag trivs oerhört bra i föreningen, i gruppen och i staden. Känslan är att vi har något bra på gång, både med spelartruppen och ledarstaben – den resan vill jag fortsatt vara med på, säger Silverholt i en kommentar på föreningens hemsida.

Chefstränaren Denis Velic om förlängningen:

– Det känns naturligtvis väldigt bra att ha fått möjligheten att skriva ett nytt avtal med Oliver. En viktig person i vårt lagbygge. En skicklig, mångsidig och duktig fotbollsspelare som också är oerhört uppskattad i gruppen.

Öster är placerat på fjärdeplats i superettan.

ANNONS
Publicerad 2020-10-27 kl 17:34

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa artikel
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto