Populära Ligor

Populära Lag

Populära spelare

ANNONS

Uppgifter: PSG återupptar Ronaldo-intresset

4v

Om Mbappé lämnar PSG vill klubben ha in Messi eller Ronaldo, rapporterar Le Parisien. Nu ska Juventus-anfallaren vara det hetaste spåret med tanke på klubbens tunga uttåg ur Champions League där de föll mot Porto.

Den franska tidningen skriver att PSG återupptagit sitt intresse för portugisen. Relationen mellan klubbens ägare Nasser Al-Khelaifi och anfallarens agent Jorge Mendes sägs vara väldigt god, där de uppges ha regelbunden kontakt.

ANNONS

Nu inväntar PSG Mbappés framtidsbesked innan de går vidare med intresset.

Tidigare har Sky-journalisten Fabrizio Romano rapporterat att Juventus och Ronaldo diskuterar 36-åringens framtid i klubben. Juve sägs vilja föryngra truppen, och ett troligt scenario är att Ronaldo är kvar till sommaren 2022 – när hans kontrakt går ut.

Publicerad 2021-03-11 kl 16:50

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto