Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Uppgifter: Så mycket vill Hammarby ha för jättetalangen

5v

18-årige Akinkunmi Amoo gör stor succé i allsvenskan. Hammarbys jättetalang har gjort tre mål hittills under säsongen, och väntas bli en av klubbens dyraste försäljningar någonsin. Nu uppger Fotbolldirekt att han även kan bli en av allsvenskans dyraste.

Enligt uppgifterna så har Hammarby meddelat intresserade klubbar att budnivån startar på 40 miljoner, men att det egentligen förväntar sig en affär värd uppemot 60 miljoner. Odilon Kossounou är just nu klubbens dyraste försäljning, han såldes för 44 miljoner.

I allsvenskan är Alexander Isak den spelare som sålts för mest (90 miljoner kronor). Tvåa på listan är och Zlatan Ibrahimovic (82,5 miljoner). Skulle Hammarby få så mycket de vill för Amoo, skulle han alltså bli tredje dyrast i historien.

ANNONS

Tidigare har det ryktats om klubbar som Valencia, Atlético Madrid, Borussia Dortmund, Ajax och Leicester City är intresserade av Amoo. Samtidigt som det också rapporteras finnas intresse från Nederländerna och Belgien.

Publicerad 2021-05-14 kl 09:58

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS

Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
NYHETLigor & turneringar
NYHETBloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto