Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Uppgifter: United scoutar Costa

Sillybloggen

Diogo Costa, 23, har noterats för 78 matcher i Porto sedan han blev uppflyttad från klubbens akademi. Målvakten har även noterats för sju landskamper för Portugal, och nu kommer uppgifter som gör gällande att han har utländskt intresse.

Det är The Mirror som rapporterar att Manchester United har skickat scouter till Portugal för att utvärdera Costa. Enligt uppgifterna lyfts 23-åringen fram som en potentiell ersättare till David De Gea.

The Mirror hävdar vidare att Premier League-klubbens scouter även har kollat på Portos mittback David Carmo, 23. Tidningen menar att Manchester Uniteds intresse för duon har intensifierats sedan Erik ten Hag tog över som ny chefstränare.

Diogo Costas kontrakt med Porto sträcker sig till 2026.

ANNONS
Publicerad 2022-10-03 07:38

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto