Uppgifter: Gordon träningsvägrar - överens med Newcastle
Sillybloggen
Facebook
Anthony Gordon, som kopplats ihop med Chelsea och Newcastle, rapporteras vara på väg bort från Everton.
Under torsdagen rapporterar transfer-journalisten Fabrizio Romano att Gordon har kommit överens med Newcastle om de personliga villkoren, samtidigt som Newcastle lagt ett bud på spelarna. Ännu uppges dock inte klubbarna kommit överens och därmed sägs spelaren träningsvägrat under torsdagen – för andra dagen i följd.
Enligt den engelska tidningen Daily Mail kräver Everton runt 60 miljoner pund, motsvarande 765 miljoner svenska kronor vid en försäljning, vilket Newcastle inte riktigt sägs vara villigt att betala.
Gordon, 21, är fostrad i Everton och har i grunden kontrakt till sommaren 2025. Den här säsongen är han noterad för tre mål på 16 framträdanden i Premier League.
Publicerad 2023-01-26 17:42