Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS

Degerfors flyttar upp De Pievre ”Depi” Ilunga

Sillybloggen

Degerfors meddelar på sin hemsida att man flyttar upp talangen De Pievre “Depi” Ilunga som kom till klubbens akademi för ett år sedan.

Spelaren, som är född 2006, har skrivit på ett A-lagskontrakt som sträcker sig över tre år.

– Jag hade nog föreställt mig att ett A-lagskontrakt skulle komma lite senare, men det har gått väldigt bra för mig på sista tiden. Det känns riktigt bra och det är ett kvitto på att hårt jobb lönar sig, säger De Pievre Ilunga i ett uttalande på föreningens hemsida.

Sportchef Patrik Werner:

– “Depi” har imponerat stort och är otroligt mogen för sin ålder. Han är utan tvekan en av de största talangerna vi haft i Degerfors IF. Han har gjort stora framsteg under försäsongen och blir bara bättre och bättre hela tiden. Det ska bli väldigt kul att följa honom de närmaste åren, han har en otrolig potential, säger han i ett uttalande på klubbens hemsida.

ANNONS

Publicerad 2023-02-03 16:04

Kommentarer

Visa kommentarer

Arkiv

Annons
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto