Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

ANNONS
UEFA Champions League-bevakningen sponsras av:

Mahrez: "Svårt att vinna CL om inte hela laget försvarar"

Champions League

Manchester City slog ut PSG i Champions League.
Citys Riyad Mahrez ser det inte som oväntat.
- Det är svårt att vinna CL om inte hela laget försvarar, säger han enligt L´Equipe.

Foto: Bildbyrån

Efter totalt 4-1 mot PSG är Manchester City klara för klubbens första Champions league-final. Stor hjälte blev yttern Riyad Mahrez som stod för tre av lagets fyra mål. I en intervju med L´Equipe pekar han på anledningen till att PSG aldrig lyckas gå hela vägen i Champions League.

- När man ser tillbaka på det, och man tittar på PSG, så är det svårt att vinna Champions League om inte hela laget försvarar.

Däremot vill han inte gå in på vilka specifika spelare han menar. Men att det skulle vara storstjärnorna Neymar och Mbappé förnekar han.

- Nej, jag såg Neymar försvara en hel del, Mbappé också i första matchen…Vi var bättre överlag. Vi gick inte vidare bara för att två spelare skulle ha försvarat mindre. Vi är ett lag av toppspelare som kan göra skillnad. Det finns ingen stjärna större än de andra, avslutar han.

ANNONS

I finalen, som spelas den 29 maj i Istanbul, ställs City mot Chelsea. Lagen möts även i Premier League under lördagskvällen.

Publicerad 2021-05-07 kl 07:34

Kommentarer

Visa kommentarer
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS
fotbollskanalen

Skapa ett gratis konto eller logga in för att få en anpassad nyhets- och matchupplevelse av Fotbollskanalen. Följ dina favoriter:

Spelare
Lag
Ligor & turneringar
Bloggar & poddar
Samma konto på Fotbollskanalen, C More och TV4 Play.
Skapa konto