MFF:s hopp om att nå gruppspelet i Champions League lever alltjämt tack vare Jo Inge Bergets båda mål som räckte till uddamålsförlust i Glasgow, 3-2, och ett förhållandevis starkt läge inför returen om en vecka. Men trots upphämtningen var det bistra miner bland den svenska klubbens spelare efter slutsignalen på Celtic Park, och ett av skälen var det osportsliga uppförande man beskyllda sina skotska värdar för. I en intervju med Kvällsposten vittnar både Rasmus Bengtsson och Johan Wiland om tjuvnyp och framför allt skitsnack från motståndarnas sida under kvällen.
– De är grisar allihop, så är det. Det är bara att försöka vara coola och göra det vi ska på fotbollsplanen, säger Wiland till Kvällsposten.
Särskilt irriterad tycks målvakten vara på Leigh Griffiths, som även han gjorde två mål under kvällen.
– Griffiths är, jag vet inte vad jag ska säga. Han beter sig som en barnunge. Han sliter i spelarna, säger Johan Wiland till Kvällsposten.