TV: "Tre extremt häftiga matcher för Sverige"
Sverige (herr)
Belgien, Italien och Irland väntar Sverige i EM i Frankrike. Väldigt tufft tycker Anna Brolin, som ändå har en viss optimism.
- Det blev faktiskt en mardrömsgrupp. Men, det kunde ha varit värre, säger hon.
Foto: SCANPIX
När grupperna till EM i Frankrike lottades under lördagen stod det klart att Sverige ställs mot Belgien, Italien och Irland i grupp E. En svår lottning för det svenska laget, det menar Anna Brolin som i Nyhetsmorgon ger sin syn på lottningen.
- Det blev faktiskt en mardrömsgrupp. Men, det kunde ha varit värre. Belgien, världsetta när det handlar om Fifas ranking. Italien var verkligen den nation som ingen ville ha från seedningsgrupp 2 för då innebar det att man skulle få två riktigt tuffa lag i sin grupp. Så jag satt också och bet på naglarna och sa; nej nej nej nej nej. Sen däremot så har vi Irland och där har Sverige en riktigt god chans att besegra dem. Och där kunde vi fått en svårare motståndare, till exempel Turkiet hade varit en värre motståndare där. Och Irland är den nation som vi möter först, på Stade de France den 13 juni - inför 80 000, säger Brolin.
- Det blir tre extremt häftiga matcher.
Se hela Anna Brolins besök i Nyhetsmorgon ovan.
Publicerad 2015-12-13 kl 09:22