Wilshere och Frimpong hyllar Arsenals svenske 17-åring
England
Kristoffer Olsson imponerar i Arsenal.
Så mycket att han hyllas av lagets stjärnor.
- Jag gillar verkligen Kristoffer Olsson, säger Emmanuel Frimpong till klubbens hemsida.
facebook
Förra året lämnade Kristoffer Olsson IFK Norrköping för spel i Arsenal. Där har det gått så bra att han i somras fick sitt första proffskontrakt. Nu imponerar 17-åringen så mycket att han hyllas av Arsenal-stjärnorna Emmanuel Frimpong och Jack Wilshere som den senaste tiden har spelat med klubbens juniorlag för att komma tillbaka efter sina skador.
- Jag gillar Thomas Eisfeld (tysk mittfältare). Jag gillar verkligen Kristoffer Olsson också. När jag spelade med dem mot Everton sade jag och Jack Wilshere till varandra efter matchen: "Wow, de är verkligen bra", säger Frimpong till Arsenals hemsida.
- Sakerna de gör får dig att tro att de redan har spelat i flera år. Det är verkligen glädjande för Arsenal. Förhoppningsvis får vi se de här spelarna komma upp i A-laget under de kommande åren.
Publicerad 2012-10-30 kl 23:19