E-Svenskans slutspel har bjudit på många jämna och spännande matcher. Så blev det även när IFK Göteborgs motståndare i finalen skulle tas fram i semifinalen mellan Djurgården och Örebro.
ÖSK, med anfallaren Alhassan Kamara och supportern Kasper Bergström, började bäst och tog också ledningen i den första halvleken. Kort efter 1-0-målet hade laget en dubbel jättechans att utöka ledningen, men missade. Det skulle visa sig bli kostsamt när Djurgården, med mittfältaren Haris Radetinac och supportern Didrik Ågren, kvitterade med ett snyggt mål i den andra halvleken.
Matchen fick inga fler mål utan fick, som många andra matcher i E-Svenskans slutspel, avgöras på straffar.
- Vi var inte rädda för straffar. Det har gått bra innan, sa Radetinac.
- Vi är jätterädda för straffar. För jag är inte bra på det, sa Kamara.
Men trots rädslan så var det Örebro som behöll kylan och kunde ta hem straffläggningen och en finalplats.
- ÖSK är i final och det känns väl ändå rättvist med den här matchutvecklingen vi fick, var kommentatorn Jesper Hussfelts utlåtande.
ÖSK-supportern Kasper Bergström var mycket nöjd.
- Nu känns det jäkligt skönt.
Vad tror du om finalen?
- Det kommer att bli lika tufft som här tror jag. Det får bli vårt kontringsspel som blir det farliga vapnet.
I finalen väntar nu IFK Göteborg för Örebros del.