Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Mourinho om flyttryktena: "Skulle inte svika Inter för en rivaliserande klubb"

Italien

José Mourinho kopplas ihop med Roma – men Real Madrid-managern lovar:
- Jag skulle aldrig svika Inter för att ta över en rival, säger han.

På onsdagen skrev tidningen Corriere dello Sport att portugisen hamnat på tapeten hos Roma, som letar efter en permanent ersättare till Claudio Ranieri. För tillfället vikarierar Vincenzo Montella på posten, men till sommaren är det tänkt att man ska hitta en mer långvarig lösning.

José Mourinho säger samtidigt att om han lämanr Spanien blir det för att ta över en stor klubb i England eller Italien.

- Men jag skulle aldrig kunna leda en rival till ett lag där jag varit lycklig. Till exempel skulle jag inte gå till Barcelona efter Real Madrid, eller till Juventus med tanke på vad jag gick igenom med Inter, säger Mourinho.

Annons

Hur han ser på just Roma framgår inte av intervjun. Kanske skulle Mourinho överväga huvudstadslaget som, trots allt, i första hand har andra huvudkonkurrenter än nämnda Inter.

Publicerad 2011-03-04 kl 09:51
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS