Det positiva för Milan och Zlatan Ibrahimovic var att han var skadefri och kunde spela hela matchen – men i övrigt var det inte mycket att glädjas åt när man gästade Juventus på Turinlagets nya arena.
Förlust 0-2 och Juventusdominans på alla håll och kanter.
- Jag tycker att de är bättre än vi. Jag tycker inte att vi hade någon chans i dag om jag ska ärlig, sade Zlatan till Sportbladet efter matchen.
- De gjorde definitivt en jättebra match, och vi var inte redo för uppgiften. Vi gjorde många misstag i en mot en-situationer. Det är trist att släppa in ett mål så sent i matchen, men ska man vara ärlig så förtjänade Juventus det.
Förlusten innebär att Milan nu ligger på femtonde plats i Serie A efter fem omgångar med fem inspelade poäng. Toppar gör Juventus och Udinese som bärgat elva poäng var.