Keane i slagsmål på laghotellet inför kvalmatchen
Landslag
Roy Keane är i blåsväder igen. På ett hotell hamnade den tidigare mittfältaren i slagsmål med en man som ville ha Keanes självbiografi signerad, det skriver The Guardian.
- En ambulans kom och mannen fördes iväg, säger ett vittne till Irish Daily Mirror.
Foto: SCANPIX
facebook
Roy Keane har dominerat rubrikerna i de engelska tabloiderna de senaste veckorna. Detta efter släppet av den tidigare mittfältarens självbiografi, där många profiler och tidigare lagkamrater och ledare sågas till höger och vänster.
Nu har Keane hamnat i ett nytt blåsväder. 43-åringen är med det irländska landslaget, där han är assisterande tränare, i Dublin och förbereder sig inför EM-kvalmötet med Skottland. På spelarhotellet uppstod ett slagsmål mellan Keane och en man som ville ha en signatur på tränarens självbiografi.
- En ambulans kom och mannen fördes iväg, säger ett vittne till Irish Daily Mirror.
Vittnet säger enligt The Guardian att Keane nekade mannen en signatur och då uppstod en hätsk ordväxling som urartade i ett slagsmål.
Polisen utreder nu händelsen. Det irländska fotbollsförbundet släppte ett uttalande där det stod att det var Keane själv som ringde polisen efter händelsen.
I dag, torsdag, flyger det irländska landslaget till Skottland för EM-kvalmötet i morgon, fredag.
Publicerad 2014-11-13 kl 07:55