Rivalmötet mellan Ajax och Feyenoord den 24 september avbröts av en läktarskandal.
Pyroteknik kastades in från läktaren vid ett flertal tillfällen och utanför arenan var stämningen hätsk då Ajax-supportrar löpte amok mot polisen, kastade föremål och stormade entrén till Johan Cruijff Arena.
Händelserna fördömdes av Ajax:
"Ajax ledning tar avstånd från missförhållandena som ledde till att matchen mot Feyenoord avbröts och störningarna efteråt. Det är inte ett beteende som tillhör Ajax. Besvikelsen över den dåliga inledningen av säsongen är fullt förståelig, men den ska aldrig vara en orsak till ordningsstörningar", skrev de på sin hemsida.
Matchen spelades sedan ett par dagar senare och Feyenoord vann med 4-0. Samtidigt har rättsväsendet i Amsterdam utrett händelsen.
Nu döms fem Ajax-supportrar för händelsen. Personerna anses ansvariga för våld mot polisen och de döms nu till straff mellan hundra timmars samhällstjänst och fängelse i 16 dagar, det skriver tidningen NL Times.
Straffen är betydligt lägre än de sju månaders fängelse som åklagare yrkat på.
Ajax har fem poäng på fem spelade matcher och ligger på en 15 plats i Eredivise.