Följer

Populära lag

Populära spelare

Populära ligor

Svenskduon målade när Krasnodar körde över Lokomotiv Moskva

Ryska Premier League

Krasnodar körde över Lokomotiv Moska.
Då gjorde både Marcus Berg två mål.
Och Viktor Claesson ett.

Foto: TT/Bildbyrån.

Krasnodar tog emot Lokomotiv Moskva under söndagen - och det skulle inte dröja länge innan 1-0 kom.

Svenske Viktor Claesson höll sig framme när försvaret i Lokomotiv stod för en miss. Claesson avslutade kyligt och 1-0 var ett faktum efter bara fem minuter.

Inte allt för många minuter senare kom även 2-0 när fransmannen Remy Cabella högg på en lös boll i straffområdet. Kristoffer Olsson var sedan nära att utöka ledningen, men skottet räddades av målvakten i Lokomotiv.

2-0 stod sig till paus, och även länge i den andra halvleken. Men i den 76:e minuten kom 3-0, och då höll sig Marcus Berg framme och utökade ledningen. Några minuter senare satt Magomed-Shapi Suleymanov 4-0.

Annons

Med fem minuter befann sig Marcus Berg på rätt plats i boxen och kunde peta in en retur, och därmed göra sitt andra mål i matchen - som slutade 5-0 till Krasnodar.

LIVEMATCH
Clock'
MATCHFAKTA
Straffar
-
Aggregerat resultat
-
Målskyttar
Varningar / Utvisningar
Liga / Turnering
Publik
Publicerad 2020-12-13 kl 16:28
ANNONS
next recommended article
Nästa
ANNONS