Bayern Munchens ordförande Karl-Heinz Rummenigge har dömt ut ryktena som säger att Barcelonas världsstjärna Lionel Messi skulle vara aktuell för den regerande Champions League-mästaren.
Rapporter från Spanien antyder att Bayern skulle vara redo att möta den minimiklausul som Lionel Messi har inskrivet i sitt kontrakt på drygt två miljarder kronor. Men nu förnekar Rummenigge att Bayern är intresserade.
- Messi? Vi pratar om en helt absurd summa, en transfersumma som till och med är större än den vi spenderade på Javi Martinez. Vi kommer inte att köpa Messi, säger Rummenigge enligt Sky90.
- Dessutom känner jag Sandro Rosell. Barcelona skulle aldrig sälja Messi. Han är ett helgon i Barcelona och de kommer inte att sälja honom. Och jag tror att det bästa för Messi vore att stanna i Barcelona eftersom han passar perfekt där.
Messis kontrakt med Barcelona går ut i juni 2018.