Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
SUPERETTAN

Hela superettans spelschema - Bajen får Öis i historisk match

Foto: Scanpix

Hammarby fick sin önskan igenom.

Det blir Örgryte som inviger den nya arenan i Stockholm.

Här är hela superettans preliminär spelschema.

Svenska fotbollförbundet har skickat ett utkast för spelordningen 2013 till alla berörda klubbar. Speldagarna är ännu så länge inte exakta, utan matcherna ska spridas kring nedan nämnda datum efter att önskemål från olika parter jämkats samman. Se alltså listan som en sammanställning av ungefärliga tider - snarare än som en exakt redovisning.

Däremot står det klart vilka klubbar som ställs mot varandra, och för Hammarbys del blir öppningen av den nya arenan vid Globen precis som stockholmarna hade hoppats. Klassiska Örgryte kommer på besök i omgång 15, och avsparken är preliminärt satt till 20 juli.

Omgång 1

7 april

IFK Värnamo - Örebro

Ljungskile SK - Hammarby

Örgryte – Falkenbergs FF

Ängelholms FF – IK Brage

Degerfors IF – Landskrona BoIS

Varbergs BoIS - GAIS

GIF Sundsvall – Jönköpings Södra IF

Östersunds FK – Assyriska FF

 

Omgång 2

14 april

Hammarby – IFK Värnamo

Falkenbergs FF – Ljungskile SK

Assyriska FF - Örgryte

IK Brage – Östersunds FK

Landskrona BoIS – Ängelholms FF

GAIS – Degerfors IF

Jönköpings Södra IF – Varbergs BoIS

Örebro – GIF Sundsvall

 

Omgång 3

21 april

IFK Värnamo – Falkenbergs FF

Ljungskile SK – Assyriska FF

Örgryte – IK Brage

Ängelholms FF - GAIS

Degerfors IF – Jönköpings Södra IF

Varbergs BoIS – GIF Sundsvall

Hammarby - Örebro

Östersunds FK – Landskrona BoIS

 

Omgång 4

28 april

Assyriska FF – IFK Värnamo

IK Brage – Ljungskile SK

Landskrona BoIS - Örgryte

GAIS – Östersunds FK

Jönköpings Södra IF – Ängelholms FF

GIF Sundsvall – Degerfors IF

Örebro – Varbergs BoIS

Falkenbergs FF – Hammarby

 

Omgång 5

5 maj

IFK Värnamo – IK Brage

Ljungskile SK – Landskrona BoIS

Örgryte - GAIS

Östersunds FK – Jönköpings Södra IF

Ängelholms FF – GIF Sundsvall

Degerfors IF – Varbergs BoIS

Falkenbergs FF - Örebro

Hammarby – Assyriska FF

 

Omgång 6

12 maj

Landskrona BoIS – IFK Värnamo

GAIS – Ljungskile SK

Jönköpings Södra IF - Örgryte

GIF Sundsvall – Östersunds FK

Varbergs BoIS – Ängelholms FF

Örebro – Degerfors IF

IK Brage - Hammarby

Assyriska FF – Falkenbergs FF

 

Omgång 7

19 maj

IFK Värnamo - GAIS

Ljungskile SK – Jönköpings Södra IF

Örgryte – GIF Sundsvall

Ängelholms FF – Degerfors IF

Assyriska FF - Örebro

Hammarby – Landskrona BoIS

Falkenbergs FF – IK Brage

Östersunds FK – Varbergs BoIS

 

Omgång 8

22 maj

Jönköpings Södra IF – IFK Värnamo

GIF Sundsvall – Ljungskile SK

Varbergs BoIS - Örgryte

Degerfors IF – Östersunds FK

Örebro – Ängelholms FF

GAIS - Hammarby

Landskrona BoIS – Falkenbergs FF

IK Brage – Assyriska FF

 

Omgång 9

26 maj

Ljungskile SK – Varbergs BoIS

Örgryte- Degerfors IF

IK Brage - Örebro

Hammarby – Jönköpings Södra IF

Falkenbergs FF - GAIS

Assyriska FF – Landskrona BoIS

IFK Värnamo – GIF Sundsvall

Östersunds FK – Ängelholms FF

 

Omgång 10

2 juni

Varbergs BoIS – IFK Värnamo

Degerfors IF – Ljungskile SK

Ängelholms FF - Örgryte

Örebro – Östersunds FK

GIF Sundsvall - Hammarby

Jönköpings Södra IF – Falkenbergs FF

GAIS – Assyriska FF

Landskrona BoIS – IK Brage

 

Omgång 11

9 juni

IFK Värnamo – Degerfors IF

Ljungskile SK – Ängelholms FF

Örgryte – Östersunds FK

Landskrona BoIS - Örebro

Hammarby – Varbergs BoIS

Falkenbergs FF – GIF Sundsvall

Assyriska FF – Jönköpings Södra IF

IK Brage – GAIS

 

Omgång 12

15 juni

Ängelholms FF – IFK Värnamo

Östersunds FK – Ljungskile SK

Örebro - Örgryte

Degerfors IF - Hammarby

Varbergs BoIS – Falkenbergs FF

GIF Sundsvall – Assyriska FF

Jönköpings Södra IF – IK Brage

GAIS – Landskrona BoIS

 

Omgång 13

23 juni

Värnamo - Östersund

Ljungskile - Örgryte

GAIS - Örebro

Hammarby - Ängelholm

Falkenberg - Degerfors

Assyriska - Varberg

Brage - Sundsvall

Landskrona – Jönköping

 

Omgång 14

29 juni

Örgryte – Värnamo

Varberg – Brage

Örebro – Ljungskile

Ängelholm - Falkenberg

Degerfors - Assyriska

Sundsvall - Landskrona

Jönköping - GAIS

Östersund - Hammarby

 

Omgång 15

20 juli

Hammarby – Örgryte, premiären på Tele2 Arena

IFK Värnamo – Ljungskile SK

Jönköpings Södra IF - Örebro

Falkenbergs FF – Östersunds FK

Assyriska FF – Ängelholms FF

IK Brage – Degerfors IF

Landskrona BoIS – Varbergs BoIS

GIF Sundsvall - GAIS

 

Omgång 16

27 juli

Ljungskile SK – IFK Värnamo

Örebro – Jönköpings Södra IF

Örgryte - Hammarby

Ängelholms FF – Assyriska FF

Degerfors IF – IK Brage

Varbergs BoIS – Landskrona BoIS

GAIS - GIF Sundsvall

Östersunds FK – Falkenbergs FF

 

Omgång 17

3 augusti

Örebro – IFK Värnamo

Hammarby – Ljungskile SK

Falkenbergs FF - Örgryte

Assyriska FF – Östersunds FK

IK Brage – Ängelholms FF

Landskrona BoIS – Degerfors IF

GAIS – Varbergs BoIS

Jönköpings Södra IF – GIF Sundsvall

 

Omgång 18

11 augusti

IFK Värnamo - Hammarby

Ljungskile SK – Falkenbergs FF

Örgryte – Assyriska FF

Ängelholms FF – Landskrona BoIS

Degerfors IF - GAIS

Varbergs BoIS – Jönköpings Södra IF

GIF Sundsvall - Örebro

Östersunds FK – IK Brage

 

Omgång 19

18 augusti

Falkenbergs FF – IFK Värnamo

Assyriska FF – Ljungskile SK

IK Brage - Örgryte

Landskrona BoIS – Östersunds FK

GAIS – Ängelholms FF

Jönköpings Södra IF – Degerfors IF

GIF Sundsvall – Varbergs BoIS

Örebro – Hammarby

 

Omgång 20

25 augusti

IFK Värnamo – Assyriska FF

Ljungskile SK – IK Brage

Örgryte – Landskrona BoIS

Ängelholms FF – Jönköpings Södra IF

Degerfors IF – GIF Sundsvall

Varbergs BoIS - Örebro

Hammarby – Falkenbergs FF

Östersunds FK – GAIS

 

Omgång 21

28 augusti

IK Brage – IFK Värnamo

Landskrona BoIS – Ljungskile SK

GAIS - Örgryte

Jönköpings Södra IF – Östersunds FK

GIF Sundsvall – Ängelholms FF

Varbergs BoIS – Degerfors IF

Örebro – Falkenbergs FF

Assyriska FF – Hammarby

 

Omgång 22

1 september

IFK Värnamo – Landskrona BoIS

Ljungskile SK - GAIS

Örgryte – Jönköpings Södra IF

Ängelholms FF – Varbergs BoIS

Degerfors IF - Örebro

Hammarby – IK Brage

Falkenbergs FF – Assyriska FF

Östersunds FK – GIF Sundsvall

 

Omgång 23

15 september

GAIS – IFK Värnamo

Jönköpings Södra IF – Ljungskile SK

GIF Sundsvall - Örgryte

Varbergs BoIS – Östersunds FK

Degerfors IF – Ängelholms FF

Örebro – Assyriska FF

Landskrona BoIS - Hammarby

IK Brage – Falkenbergs FF

 

Omgång 24

18 september

IFK Värnamo – Jönköpings Södra IF

Ljungskile SK – GIF Sundsvall

Örgryte – Varbergs BoIS

Ängelholms FF - Örebro

Hammarby - GAIS

Falkenbergs FF – Landskrona BoIS

Assyriska FF – IK Brage

Östersunds FK – Degerfors IF

 

Omgång 25

22 september

GIF Sundsvall – IFK Värnamo

Varbergs BoIS – Ljungskile SK

Degerfors IF - Örgryte

Örebro – IK Brage

Jönköpings Södra IF - Hammarby

GAIS – Falkenbergs FF

Landskrona BoIS – Assyriska FF

Ängelholms FF – Östersunds FK

 

Omgång 26

29 september

IFK Värnamo – Varbergs BoIS

Ljungskile SK – Degerfors IF

Örgryte – Ängelholms FF

Östersunds FK - Örebro

Falkenbergs FF – Jönköpings Södra IF

Assyriska FF - GAIS

IK Brage – Landskrona BoIS

Hammarby – GIF Sundsvall

 

Omgång 27

6 oktober

Degerfors IF – IFK Värnamo

Örebro – Landskrona BoIS

Ängelholms FF – Ljungskile SK

Varbergs BoIS - Hammarby

GIF Sundsvall – Falkenbergs FF

Jönköpings Södra IF – Assyriska FF

GAIS - IK Brage

Östersunds FK – Örgryte

 

Omgång 28

20 oktober

Ljungskile SK – Östersunds FK

Örgryte - Örebro

Hammarby – Degerfors IF

Falkenbergs FF – Varbergs BoIS

Assyriska FF – GIF Sundsvall

IK Brage – Jönköpings Södra IF

Landskrona BoIS - GAIS

IFK Värnamo – Ängelholms FF

 

Omgång 29

27 oktober

Örgryte – Ljungskile SK

Ängelholms FF - Hammarby

Örebro- GAIS

Degerfors IF – Falkenbergs FF

Varbergs BoIS – Assyriska FF

GIF Sundsvall – IK Brage

Jönköpings Södra IF – Landskrona BoIS

Östersunds FK – IFK Värnamo

 

Omgång 30

2 november

IFK Värnamo – Örgryte

Ljungskile SK - Örebro

Hammarby – Östersunds FK

Falkenbergs FF – Ängelholms FF

Assyriska FF – Degerfors IF

IK Brage – Varbergs BoIS

Landskrona BoIS – GIF Sundsvall

GAIS – Jönköpings Södra IF

 

KVALSPELET

6 november

Match 1 i kvalet till superettan

7 november

Match 1 i kvalet till allsvenskan

9 november

Match 2 i kvalet till superettan

10 november

Match 2 i kvalet till allsvenskan

Publicerad 2012-12-13 kl 11:21
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons