Sverige VM-kvalar i kväll mot Färöarna och tre poäng är ett måste. Om Hamréns landslag vinner är det upplagt för en rysarhöst där Sverige, Irland och Österrike gör upp om andraplatsen som kan ge playoff.
- Det var tufft att förlora och nu är Tyskland klart som etta känns det som, säger Sebastian Larsson om den svenska VM-chansen.
- Vi kommer vara starka och greja det. Visst, det är långt dit men vi har grejat tuffa situationer förr, som efter förlusten mot Ungern i EM-kvalet och där vi ändå tog oss till EM.
Skönt att ni kan avgöra på egen hand?
- Ja, det är det, men vi ville bibehålla försprånget som vi hade i tabellen men det gick inte. Men vi har avgörandet i egna händer.
Anders Svensson signalerar att landslaget måste tro på att det är möjligt:
- Det har varit blandad stämning efter Österrike, en otrolig besvikelse efter förlusten men samtidigt får vi inte tro att det är kört. Det är bara att ta nya tag och det är långt kvar.
- Det är så många matcher kvar och det viktiga är att ta tre poäng, vi kan inte fokusera på många mål nu.
FAKTA: Läget i VM-kvalet
Österrike
11 poäng
10 plusmål
Restprogram 6/9: Tyskland (b), 10/9: Irland (h), 11/10: Sverige (b), 15/10: Färöarna (b)
Sverige
8 poäng
2 plusmål
Restprogram: 11/6: Färöarna (h), 6/9: Irland (b), 10/9: Kazakstan (b), 11/10: Österrike (h), 15/10: Tyskland (h)
Irland
11 poäng
2 plusmål
Restprogram: 6/9: Sverige (h). 10/9: Österrike (b), 11/10: Tyskland (b), 15/10: Kazakstan (h)