Anderssons utmaning: "Klart att besluten man tar i sommar påverkas av det"
Allsvenskan
MALMÖ. Inget Europaspel i sommar för första gången på sju år.
Då tror Daniel Andersson att Malmö FF kan få en annorlunda utmaning kommande transferfönster.
- Det är klart att besluten man tar i sommar kommer påverkas av att det inte är något Europaspel, säger MFF:s sportchef till Fotbollskanalen.
6:41
Försök igen
Se höjdpunkterna från Djurgården-Malmö FF i spelaren ovan.
facebook
Under de senaste åren har Malmö FF:s organisation och spelartrupp anpassats för spel på två fronter. Vad händer då när en sommar väntar, utan deltagande i någon europeisk turnering? Detta faktum ställs MFF inför, vilket inte hänt sedan 2016. Då vann klubben SM-guld.
- Numerären är det är klart att den påverkas lite grann. Men det är inte så att man har fyra-fem spelare mer bara för att det är Europa. Men det är klart att besluten man tar i sommar kommer påverkas av att det inte är något Europaspel, i hur många spelare man måste ha tillgängliga. Det kommer vi anpassa oss efter, säger sportchefen Daniel Andersson.
Bantar ni ner truppen då?
- Nej, det tror jag inte. Vi ska vara starka i allsvenskan.
Med Stefano Vecchia in, är truppen spikad nu?
- Det är lite tid kvar på fönstret, både in och ut, så definitivt spikad vet man aldrig.
Att MFF inte längre kan erbjuda något Europaspel tror inte Andersson kommer försvåra hans jobb.
- Så tänker jag inte riktigt faktiskt, utan vi jobbar på och försöker göra det bästa hela tiden.
Ni kan fortfarande vara lika attraktiva för spelare, utan Europaspelet?
- Det är säkert några spelare som tittar på det. Men jag tror ändå att vi är en rätt så attraktiv klubb. Det är klart att Europaspelet kan locka vissa. Jag vet inte, vi jobbar under de förutsättningarna vi har.
I skrivande stund har Malmö 28 spelare kontrakterade i A-truppen, och ett dussintal utlånade. Med färre matcher som erbjuds än under en “normal” sommar och höst finns risken att speltiden inte blir den önskade hos fler spelare. Daniel Andersson avfärdar dock den farhågan.
- Vi värderar allting, allt det väger man i när man bygger en trupp. Det är ett komplext arbete att bygga en trupp. Det kommer säkert bli bra, avslutar han.
Det svenska transferfönstret stänger den 28 mars.
Publicerad 2023-03-16 kl 12:10