FEM SPANINGAR: "Nu är Hugo Larsson på allvar ett startalternativ"
Allsvenskan
MALMÖ. Hugo Larsson glänste när Malmö FF slog Varbergs Bois hemma med 3-0.
Här är Fotbollskanalens Erik Hadzics fem spaningar från matchen.
1:54
Försök igen
facebook
Berget räddade skakigt Malmö i första
Malmö FF startade matchen piggt och var nära att ta ledningen direkt genom Hugo Larsson. Sedan vaggades de in ett ineffektivt bolltrillande på Varbergs planhalva och skapade inget av värde på nästan en halvtimme. Gästerna stack upp, både på kontringar och fasta situationer, och Oliver Alfonsis nick fick publiken på Eleda Stadion att sätta andan i halsen innan Lasse Nielsen rensade på mållinjen. MFF uppträdde skakigt överallt på planen, signifikativt för ett lag där rätt mycket gått emot den senaste tiden. Men en figur de kan lita på är Jo Inge Berget, lagets formstarkaste spelare, som borde ordnade och satte en straff under första halvleks sista sekunder. Målet skulle helt ändra förutsättningarna till andra halvlek.
En urladdning som MFF behövde
Med ledningen i ryggen hade Malmö en helt annan kontroll på matchbilden efter pausen. Varbergs attacker blev sällsynta och inhopparen Anders Christiansen pricksköt in 2-0 i den 64:e minuten. Matchen stängdes där och MFF kunde defilera hem till en 3-0-seger. De behövde inte bara vinsten för att hänga på i toppen. Undantaget 3-2-segern i Champions League-kvalet senast har inte MFF gjort tre mål i någon match sedan den 17 april. Uddamålsegarar brukar vara de skönste men just i dag var det en urladdning som MFF behövde
Hugo Larsson har blivit ett startalternativ
Christansen och Ola Toivonen inledde på bänken vilket gav 18-åringen Hugo Larsson chansen i startelvan, för tredje gången i allsvenskan. Mittfältsdynamon svarade med sin bästa prestation i det A-lag som han bara tillhört i fem månader. MFF behövde någon som kan bryta linjerna med sina passningar - en av få som lyckades med det i första halvlek var Berget - och Larsson växte med uppgiften. Hans passningstempo är högt, värderingarna smarta och supertalangen borde fått en assistpoäng men Veljko Birmancevic missade öppet mål. Med tanke på att Larsson gav bort ett mål i den senaste starten mot Helsingborg och blev utbytt i halvtid var detta ett styrkebesked. Nu är han ett startalternativ på allvar bland alla mittfältsstjärnor.
Birmancevic brände allt innan målet
Serben hade ett par fina kombinationer med anfallspartern Isaac Kiese Thelin i en första halvlek där han annars misslyckades med det mesta. 24-åringen borrade sedan ner huvudet och gav inte upp, och visade kanske en glöd man inte alltid ser hos Birmancevic. Hans touch blev inte särskilt mycket bättre efter pausen och de missade chanserna skrevs i plural - ända tills den 87:e minuten när han frispelades av Eric Larsson och såg bollen gå via en Boisare i en båge över målvakten i mål.
Varberg straffades igen
Bois gjorde en väldigt stark första halvlek, som de brukar mot MFF, och var nära att ta ledningen vid ett par tillfällen. Istället straffades de och moralen sjönk efter 2-0-målet. Joakim Perssons gäng har nu målskillnaden 0-11 i de tre senaste bortamatcherna, mot Djurgården, Elfsborg och MFF. Varberg stod för en fin prestation i den förra bortamatchen precis som i dag, ändå tills de föll ihop i slutet av matchen.
Publicerad 2022-07-09 kl 21:29