Häcken har spelat igång säsongen 2017. Med många nya spelare, och inte minst en ny tränare i Mikael Stahre, reste laget ner till Danmark under fredagen för att möta tabellåttan Ålborg.
Det slutade med förlust sedan Jannik Pohl gjort matchens enda mål i den 36:e minuten. Anfallaren frispelades av Rasmus Thellufsen och chippade vackert bollen förbi Peter Abrahamsson.
- Vi tappade boll i fel läge och de kunde ställa om, konstaterar Erik Friberg. Mittfältaren som gjorde sin första match i Häcken sedan återkomsten. Han lirade 45 minuter.
- Klart att det var kul att spela igen. Det var sex, sju år sedan sist. Sedan var det la sådär kvalitetsmässigt, men det är inte nu man ska vara som bäst.
Häcken gjorde ett par byten i paus och jagade en kvittering i den andra halvleken.
Alhassan Kamara och Nasiru Mohammed skapade bland annat en dubbelchans med dryga halvtimmen kvar. Det ville sig dock inte för de gulsvarta som tvingades lämnade Danmark mållösa.
- Det var väl som det brukar vara när man är i Danmark vid den här tiden. De är lite längre fram, säger Erik Friberg.
- Vi hade det lite halvjobbigt i början av matchen, men kom in bättre i spelet och skapade rätt bra chanser.
Något positivt att ta med sig hem?
- Vi gjorde ingen jättedålig match. Det var ganska jämt. Vi hade lägen att göra mål och försvarsspelet som vi har jobbat på satt bra till stora delar. Jag tycker att vi tar med oss ganska mycket ändå.
I nästa vecka reser laget på träningsläger till Dubai. Där väntar matcher mot Molde och Midtjylland.
- Det ska bli skönt att komma ner till värmen, säger Friberg.