Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

Annons
ALLSVENSKAN
1d

FÖRSÄSONGSGUIDEN: Här är de allsvenska lagens uppladdning i vinter

Foto: Bildbyrån

Dags för allsvensk försäsong igen. 
Nedan har Fotbollskanalen sammanställt de 16 lagens program, innehållande träningsläger och matcher, inför seriepremiären.

De allsvenska klubbarnas scheman under försäsongen börjar sätta sig, även om en hel del förändringar kan komma att ske framöver.

Framför allt kan saker och ting kastas om efter att svenska cupens gruppspel tagit slut. Eftersom kvartsfinalerna och semifinalerna i cupen spelas den 9/10 mars respektive 16/17 mars kommer de träningsmatcher som redan nu bokats in av lag som tar sig dit ställas in. På samma sätt kan det alltså tillkomma matcher vid de tillfällena för lag som inte går vidare från gruppspelet.

Noteras ska också att långt ifrån alla klubbar har presenterat hur de kommer att genrepa inför den allsvenska premiären.

Schemat nedan är helt enkelt preliminärt.

C More sänder en stor mängd försäsongsmatcher. Bland annat kan samtliga gruppspelsmatcher i svenska cupen streamas på cmore.se.

***

AIK

Träningsläger:
28 januari - 10 februari - Dubai (Förenade Arabemiraten)

Matcher:
19 januari - Vasalunds IF (B), klockan 14.00, C More Fotboll         
26 januari - Gif Sundsvall (H), klockan 15.00, C More Fotboll
8 februari - New York City FC (Dubai), klockan 17.00, C More Fotboll
16 februari - Jönköpings Södra (H, svenska cupen), klockan 14.00, Sportkanalen
24 februari - Norrby IF (B, svenska cupen), klockan 17.00, Sportkanalen
2 mars - Örgryte IS (H, svenska cupen), klockan 14.00, Sportkanalen


ATHLETIC ESKILSTUNA FC

Träningsläger:
1-10 februari - Antalya (Turkiet)

Matcher:
26 januari - Syrianska FC (H)
31 januari - Västerås SK (B)
4 februari - motstånd ej klart (Antalya)
8 februari - motstånd ej klart (Antalya)
12 februari - IFK Norrköping (B)
17 februari - Assyriska Turabdin (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 5
23 februari - IFK Värnamo (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 5
2 mars - IFK Norrköping (B, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 5
23 mars - Djurgårdens IF (H)


BK HÄCKEN

Träningsläger:
29 januari-11 februari - Kapstaden (Sydafrika)

Matcher:
19 januari - Norrby IF (H)
26 januari - Sarpsborg (H), klockan 13.00, kanal ej klar
29 jan-11 feb - Motstånd ej klart (Kapstaden)
29 jan-11 feb - Motstånd ej klart (Kapstaden)
16 februari - IK Brage (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live
24 februari - FC Rosengård (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 3
2 mars - IF Brommapojkarna (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 4
23/24 mars - Gais (H)


DJURGÅRDENS IF

Träningsläger:
27 januari-5 februari - Maspalomas (Spanien) 

Matcher:
31 januari - Kristiansund (Maspalomas), klockan 16.00, Sportkanalen
9 februari - Lilleström (H)
17 februari - IK Frej (H, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live
23 februari - Hässleholms IF (B, svenska cupen), klockan 14.00, Sportkanalen
3 mars - IF Elfsborg (H, svenska cupen), klockan 15.00, Sportkanalen
23 mars - AFC Eskilstuna (B)


FALKENBERGS FF

Träningsläger:
13-20 mars - Salou (Spanien)

Matcher:
26 januari - Varbergs Bois (B)
30 januari - Mjällby AIF (H)
2 februari - Örgryte IS (B)
8 februari - IF Elfsborg (B)
9 februari - IFK Värnamo (H)
17 februari - Östers IF (H, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 2
23 februari - Degerfors IF (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll
2 mars - Malmö FF (B, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll
23 mars - Fredrikstad (B)


GIF SUNDSVALL

Träningsläger:
Inget.

Matcher:
26 januari - AIK (B), klockan 15.00, C More Fotboll
2 februari - Inter Åbo (Stockholm)
9 februari - Gefle IF (H)
16 februari - Rosenborg BK (B)
2 mars - Västerås SK (H)
9 mars - VPS Vasa (B)
16 mars - Kalmar FF (B)
23 mars - Ranheim (B)


HAMMARBY IF

Träningsläger:
30 januari-12 februari - Belek (Turkiet) 

Matcher:

19 januari - IK Frej (B), klockan 13.00, C More Live
26 januari - HJK Helsingfors (B), klockan 12.30, C More sänder                
3 februari - S:t Pölten (Belek), klockan 14.00, C More Fotboll
8 februari - Pohang Steelers (Belek), klockan 14.00, Sportkanalen
18 februari - Varbergs Bois (H, svenska cupen), klockan 19.00, Sportkanalen
24 februari - Eskilsminne IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
4 mars - Dalkurd (H, svenska cupen), klockan 19.00, Sportkanalen


HELSINGBORGS IF

Träningsläger:
Ej klart.

Matcher:
26 januari - FC Helsingör (H)
2 februari - Odense (B), klockan 15.00, C More Fotboll
9 februari - Östers IF (H)
16 februari - Trelleborgs FF (H)
24 februari - Kalmar FF (B)
2 mars - Lilleström (Göteborg)
17 mars - IFK Värnamo (H)
21 mars - FC Köpenhamn (H)


IF ELFSBORG

Träningsläger:
15-28 januari - Florida (USA)

Matcher:
26 januari - New York Red Bulls (Florida)
31 januari - IFK Norrköping (B), klockan 16.00, C More Fotboll
8 februari - Falkenbergs FF (H)
17 februari - Hässleholms IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 3
23 februari - IK Frej (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Fotboll
3 mars - Djurgårdens IF (B, svenska cupen), klockan 15.00, Sportkanalen
23 mars - Halmstads BK (B)


IFK GÖTEBORG

Träningsläger:
2-12 februari - Lagos (Portugal) 

Matcher:
19 januari - Stabaek (H), klockan 16.00, C More Fotboll
26 januari - Odds BK (H)
11 februari - Rosenborg (Lagos), klockan 17.00, C More Fotboll
17 februari - Nyköpings Bis (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live 4
25 februari - Gais (H, svenska cupen), klockan 19.00, Sportkanalen
3 mars - Örebro SK (B, svenska cupen), klockan 17.00, C More Fotboll


IFK NORRKÖPING 

Träningsläger:
2-9 februari - Algarve (Portugal) 

Matcher:
31 januari - IF Elfsborg (H), klockan 16.00, C More Fotboll
4 februari - SV Mattersburg (Algarve), klockan 13.00, Sportkanalen
6 februari - Farense (Algarve), klockan 17.00, C More Fotboll
12 februari - AFC Eskilstuna (H), klockan 14.00
17 februari - IFK Värnamo (H, svenska cupen), klockan 17.00, Sportkanalen
22 februari - Assyriska Turabdin (B, svenska cupen), klockan 19.00, C More Fotboll
2 mars - AFC Eskilstuna (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 5
25 mars - Rosenborg (H), klockan 13.00, Sportkanalen


IK SIRIUS 

Träningsläger:
30 januari-9 februari - Albufeira (Portugal)

Matcher:
25 januari - Örebro SK (B), klockan 15.30, C More Fotboll
7 februari - Jeonnam Dragons (Albufeira), klockan 17.00, C More Fotboll
16 februari - Karlstad BK (B, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live 5
23 februari - Halmstads BK (H, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 4
3 mars - Östersunds FK (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
16 mars - IF Brommapojkarna (B) (OBS! Ställs in vid cupsemifinal)
23 mars - IK Frej (H)


KALMAR FF

Träningsläger:
4-18 februari - Belek (Turkiet)

Matcher:
23 januari - Linköping (H)
2 februari - IFK Värnamo (H)
8 februari - Arsenal Tula (Belek)
12 februari - Zorja Luhansk (Belek)
16 februari - Dynamo Brest (Belek)
24 februari - Helsingborgs IF (H)
3 mars - Trelleborgs FF (H)
9 mars - Halmstads BK (H)
16 mars - Gif Sundsvall (H)
23 mars - Östers IF (B)


MALMÖ FF

Träningsläger:
30 januari - 9 februari - Marbella (Spanien)

Matcher:
18 januari - IFK Malmö (H)
25 januari - Lyngby (B)
3 februari - Krasnodar (Marbella), tid ej klar, C More sänder
8 februari - Dynamo Kiev (Marbella), tid ej klar, C More sänder
14 februari - Chelsea FC (H, Europa League)
17 februari - Degerfors IF (H, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
21 februari - Chelsea FC (B, Europa League)
25 februari - Östers IF (B, svenska cupen), klockan 19.00, C More Fotboll
2 mars - Falkenbergs FF (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll


ÖSTERSUNDS FK

Träningsläger:
15-22 januari - Nicosia (Cypern)
30 januari-10 februari - Marbella (Spanien) 

Matcher:
21 januari - Henan Jianye (Nicosia)
28 januari - Ranheim (B)
3 februari - Dynamo Kiev (Marbella), tid ej klar, C More sänder
8 februari - Rostov (Marbella), tid ej klar, C More sänder
16 februari - Halmstads BK (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Fotboll
23 februari - Karlstad BK (B, svenska cupen), klockan 14.00, C More Live 5
3 mars - IK Sirius (H, svenska cupen), klockan 15.00, C More Fotboll
24 mars - Molde FK (B), tid ej klar, C More Fotboll


ÖREBRO SK

Träningsläger:
27 januari-5 februari - Dubai (Förenade Arabemiraten) 

Matcher:
18 januari - Linköping (H)
25 januari - IK Sirius (H), klockan 15.30, C More Fotboll
30 januari - FC Köpenhamn (Dubai), klockan 12.30, Sportkanalen
4 februari - Shanghai SIPG (Dubai), klockan 12.30, Sportkanalen
9 februari - Degerfors IF (H)
16 februari - Gais (H, svenska cupen), klockan 16.00, C More Live
24 februari - Nyköpings Bis (B, svenska cupen), klockan 15.00, C More Live
3 mars - IFK Göteborg (H, svenska cupen), klockan 17.00, C More Fotboll
23 mars - IFK Mariehamn (H)

Källor: klubbarnas officiella hemsidor/kanaler, theatlanticcup.com, svenskfotboll.se, unt.se

OBS! SCHEMAT ÄR PRELIMINÄRT OCH KAN ÄNDRAS.

C More sänder en stor mängd försäsongsmatcher. Bland annat kan samtliga gruppspelsmatcher i svenska cupen streamas på cmore.se.

Publicerad 2019-01-18 kl 20:37
Annons
Annons

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER
Annons