Tidigare Malmö FF- och Hammarby-mittfältaren Jiloan Hamad lämnade i vintras Bajen för sydkoreanska klubben Incheon United. Men efter bara några månaders spel i klubben, så meddelade parterna i slutet av juli att de går skilda vägar och därmed är Hamad nu kontraktslös.
Hamad berättade några dagar efter beskedet att han inte känner stress över att hitta en ny klubb och att han håller alla dörrar öppna för spel utomlands eller i allsvenskan.
- Allsvenskan är bra, man ska aldrig stänga några dörrar. Allsvenskan växer och blir bättre varje dag. Det är bättre spelare där nu än när jag lämnade Malmö. Det är en fin liga som jag älskar. Jag tror att alla svenskar som spelar utomlands älskar allsvenskan. Hemma är ju alltid bäst. Vi får se. Jag är öppen för allt, sa han till Fotbollskanalen då.
Nu rapporterar NA att Hamad, som har rötter i Örebro, håller igång med Örebro SK.
- Jag är väldigt tacksam att jag har sån fin relation med ÖSK att jag kan komma hit och träna. Jag sa det i januari också, det är en jättefin grupp, alla spelare och framförallt ledarna. Med Simon (Åström) i spetsen och Axel (Kjäll), dom är underbara. Det betyder mycket att jag får komma hit och träna, säger han till NA.
Hamad berättar att han ännu inte är nära att packa sina väskor för att skriva på för en ny klubb, samtidigt som han säger att det i sommar inte lär bli ett avtal med Närkeklubben.
- Den dagen kommer någon gång, jag har min historik här och familjen så jag kommer bo här någon gång i framtiden. Men när det blir kan jag inte svara på.