Hej, du har en äldre version av webbläsare

För en bättre upplevelse på fotbollskanalen, vänligen byt till senare version

chrome
safari
ie
firefox
Fortsätt ändå

POPULÄRA LAG

POPULÄRA SPELARE

ALLSVENSKAN

HELA LISTAN: Så ser du allsvenskan i TV fram till EM

Nu är vårens och sommarens spelschema klart. Allsvenskan på CANAL+ sparkar igång lördagen den 31 mars med toppmatchen Elfsborg-Djurgården.

CANAL+ sänder alla matcher i Allsvenskan exklusivt, och visar cirka 100 matcher på CANAL+ Sport 1 och CANAL+ Sport HD där söndagar och måndagar blir huvuddagar. Övriga matcher sänds på CANAL+ Fotboll eller CANAL+ extrakanaler.

Så sänds Allsvenskan fram till omgång 19 och landslagsuppehållet i augusti:

Studiosändningarna börjar tjugo minuter innan matchstart.

Omgång 1
Lördag 31 mars
16.00 Elfsborg-DIF, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
16.00 Gais-Häcken, CANAL+ Fotboll
16.00 Sundsvall-Kalmar, CANAL+ Extra 1

Söndag 1 april
15.00 AIK-Mjällby, CANAL+ Fotboll
17.30 Syrianska-Göteborg, CANAL+ Fotboll

Måndag 2 april
19.00 Norrköping-Helsingborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Örebro-Åtvidaberg, CANAL+ Fotboll
19.00 Malmö-Gefle, CANAL+ Extra 1

Omgång 2
Fredag 6 april

15.00 Åtvidaberg-Gais, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Lördag 7 april
14.00 Häcken-Malmö, CANAL+ Fotboll
16.00 Mjällby-Örebro, CANAL+ Fotboll
16.00 Gefle-Syrianska, CANAL+ Extra 1

Söndag 8 april
15.00 DIF-Sundsvall, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Helsingborg-Elfsborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Måndag 9 april
15.00 Göteborg-Norrköping, CANAL+Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Kalmar-AIK, CANAL+Sport 1, CANAL+ Sport HD

Omgång 3
Tisdag 10 april

19.00 Åtvidaberg-Gefle, CANAL+ Fotboll

Onsdag 11 april
19.00 Örebro-Helsingborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Gais-Dif, CANAL+ Fotboll

Torsdag 12 april
19.00 AIK-Göteborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Elfsborg-Norrköping, CANAl+ Fotboll
19.00 Häcken-Mjällby, CANAL+ Extra 1
19.00 Sundsvall-Syrianska, CANAL+ Extra 2

Fredag 13 april
19.00 Malmö-Kalmar, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Omgång 4
Söndag 15 april

15.00 Syrianska-AIK, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
15.00 Gefle-Elfsborg, CANAL+ Extra 1
17.30 Göteborg-Örebro, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Mjällby-Åtvidaberg, CANAL+ Extra 1

Måndag 16 april
19.00 DIF-Malmö, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Helsingborg-Gais, CANAL+ Fotboll
19.00 Norrköping-Sundsvall, CANAL+ Extra 1
19.00 Kalmar-Häcken, CANAL+ Extra 2

Omgång 5
Fredag 20 april

19.00 Mjällby-Dif, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Lördag 21 april
14.00 Åtvidaberg-Helsingborg, CANAL+ Fotboll
16.00 Kalmar-Gefle, CANAL+ Fotboll

Söndag 22 april
15.00 Gais-Norrköping, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 AIK-Sundsvall, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Måndag 23 april
19.00 Örebro-Elfsborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Häcken-Göteborg, CANAL+ Fotboll
19.00 Malmö-Syrianska, CANAL+ Extra 1

Omgång 6
Torsdag 26 april

19.00 Gefle-AIK, CANAL+ Fotboll

Fredag 27 april
19.00 Helsingborg-Mjällby, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Lördag 28 april
14.00 Syrianska-Häcken, CANAL+ Fotboll
16.00 Göteborg-Åtvidaberg, CANAL+ Fotboll

Söndag 29 april
15.00 Dif-Kalmar, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
15.00 Sundsvall-Örebro, CANAL+ Extra 1
17.30 Elfsborg-Gais, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Måndag 30 april
17.30 Norrköping-Malmö, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Omgång 7
Onsdag 2 maj

19.00 Helsingborg-AIK, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Syrianska-Elfsborg, CANAL+ Fotboll
19.00 Göteborg-Sundsvall, CANAL+ Extra 1
19.00 Åtvidaberg-Häcken, CANAL+ Extra 2

Torsdag 3 maj
19.00 Dif-Örebro, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Mjällby-Malmö, CANAL+ Fotboll
19.00 Gefle-Norrköping, CANAL+ Extra 1

Fredag 4 maj
19.00 Kalmar-Gais, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Omgång 8
Lördag 5 maj

16.00 Sundsvall-Helsingborg, CANAL+ Fotboll

Söndag 6 maj
15.00 Norrköping-Syrianska, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Malmö-Åtvidaberg, CANAL+ Sport 1

Måndag 7 maj
19.00 AIK-Dif, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Gais-Mjällby, CANAL+Fotboll
19.00 Örebro-Kalmar, CANAL+ Extra 1

Tisdag 8 maj
19.00 Elfsborg-Göteborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Torsdag 10 maj
19.00 Häcken-Gävle, CANAL+ Fotboll

Omgång 9
Fredag 11 maj

19.00 Syrianska-GAIS, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Lördag 12 maj
16.00 Dif-Åtvidaberg, CANAL+ Fotboll
16.00 Kalmar-Mjällby, CANAL+ Extra 1

Söndag 13 maj
15.00 Norrköping-Örebro, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Elfsborg-AIK, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Helsingborg-Häcken, CANAL+ Extra 1

Måndag 14 maj
19.00 Göteborg-Malmö, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Gefle-Sundsvall, CANAL+ Fotboll

Omgång 10
Onsdag 16 maj

19.00 Kalmar-Helsingborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Örebro-AIK, CANAL+ Fotboll
19.00 Häcken-Norrköping, CANAL+ Extra 1
19.00 Åtvidaberg-Syrianska, CANAL+ Extra 2

Torsdag 17 maj
15.00 Mjällby-Göteborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
15.00 Gais-Sundsvall, CANAL+ Fotboll
17.30 Malmö-Elfsborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Dif-Gefle, CANAL + Fotboll

Omgång 11
Söndag 20 maj

15.00 Häcken-Dif, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
15.00 Åtvidaberg-Kalmar, CANAL+ Fotboll
17.30 AIK-Norrköping, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
17.30 Örebro-Syrianska, CANAL+ Fotboll
17.30 Mjällby-Gefle, CANAL+ Extra 1

Måndag 21 maj
19.00 Gais-Göteborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Sundsvall-Elfsborg, CANAL+ Fotboll

Torsdag 10 maj (obs tidigarelagd)
19.00 Malmö-Helsingborg, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD

Omgång 12
Onsdag 23 maj

19.00 Helsingborg-Dif, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Norrköping-Åtvidaberg, CANAL+ Fotboll
19.00 Gefle-Örebro, CANAL+ Extra 1
19.00 Syrianska-Mjällby, CANAL + Extra 2

Torsdag 24 maj
19.00 AIK-Gais, CANAL+ Sport 1, CANAL+ Sport HD
19.00 Göteborg-Kalmar, CANAL+ Fotboll
19.00 Elfsborg-Häcken, CANAL+ Extra 1
19.00 Sundsvall-Malmö, CANAL+ Extra 2

Omgång 13
Lördag 30 juni

16.00 Åtvidaberg-Elfsborg
16.00 Häcken-Sundsvall
16.00 Mjällby-Norrköping
16.00 Kalmar-Syrianska

Måndag 2 juli
19.00 Malmö-AIK
19.00 Helsingborg-Gefle

Tisdag 3 juli
19.00 DIF-Göteborg

Onsdag 4 juli
19.00 Gais-Örebro

Omgång 14
Lördag 7 juli

16.00 Syrianska-DIF
16.00 Gefle-Gais
16.00 Sundsvall-Åtvidaberg

Söndag 8 juli
16.00 AIK-Häcken
18.30 Norrköping-Kalmar
18.30 Elfsborg-Mjällby

Måndag 9 juli
19.00 Göteborg- Helsingborg
19.00 Örebro-Malmö

Omgång 15
Lördag 14 juli

16.00 Åtvidaberg-AIK
16.00 Göteborg-Gefle
16.00 Helsingborg-Syrianska
16.00 Mjällby-Sundsvall

Söndag 15 juli
16.00 Örebro-Häcken
18.30 Kalmar-Elfsborg

Måndag 16 juli
19.00 Malmö-Gais
19.00 DIF-Norrköping

Omgång 16
Lördag 21 juli

16.00 Syrianska-Helsingborg
16.00 Sundsvall-Mjällby
16.00 Gefle-Göteborg

Söndag 22 juli
16.00 Elfsborg-Kalmar
16.00 Häcken-Örebro
18.30 AIK-Åtvidaberg

Måndag 23 juli
19.00 Norrköping-DIF
19.00 Gais-Malmö

Omgång 17
Fredag 27 juli

19.00 Åtvidaberg-Örebro

Lördag 28 juli
16.00 Helsingborg-Norrköping
16.00 Gefle-Malmö

Söndag 29 juli
16.00 Mjällby-AIK
18.30 DIF-Elfsborg
18.30 Kalmar-Sundsvall

Måndag 30 juli
19.00 Häcken-Gais

Tisdag 31 juli
19.00 Göteborg-Syrianska

Omgång 18
Fredag 3 augusti

19.00 Sundsvall-DIF

Lördag 4 augusti
16.00 Gais-Åtvidaberg
16.00 Syrianska-Gefle

Söndag 5 augusti
16.00 Malmö-Häcken
18.30 AIK-Kalmar

Måndag 6 augusti
19.00 Norrköping-Göteborg
19.00 Örebro-Mjällby

Lördag 18 augusti
16.00 Elfsborg-Helsingborg

Omgång 19
Fredag 10 augusti

19.00 Gefle-DIF

Lördag 11 augusti
16.00 Sundsvall-Gais
16.00 Syrianska-Åtvidaberg

Söndag 12 augusti
15.00 AIK-Örebro
15.00 Helsingborg-Kalmar
15.00 Göteborg-Mjällby
17.30 Elfsborg-Malmö
17.30 Norrköping-Häcken

Publicerad 2011-12-09 kl 14:27

KOMMENTARER

SE KOMMENTARER